ArabistanYemen

Yemen petrol gelirleri yağmalanıyor

Yemen Petrol Bakanı, Suudi-Amerikan koalisyonunun Yemen’e yönelik 6 yıldır devam eden saldırganlık ve işgal döneminde, Yemen petrol kaynaklarından 19 trilyondan fazla Yemen Riyali değerinde yağmalama olduğunu bildirdi.

Ahmed Dars dün el’Mesire kanalına yaptığı açıklamada, yağmalanan gelirlerin, Ma’rib rafinerisinden 1,3 trilyon riyallik petrol gelirleri ve 1,3 trilyon riyallik ev tipi gazla ilgili gelirleri içerdiğini söyledi.

Yemen Petrol Bakanı, saldırganların Yemen halkını boğmak ve direnişlerine darbe indirmek için Yemen’deki kamu gelirlerini hedef aldığını, petrol ve gaz gelirlerinin ise tüm Yemen halkının hakkı olduğunu ve bu talana karşı örgütlendiklerini ve kesinlikle sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Öte yandan Yemen Yurtiçi Gaz Şirketi sözcüsü Ali Measar, saldırganlık ve Yemen kuşatmasının başlangıcından bugüne kadar iç gaz gelirlerinin tamamen Ma’rib’deki çetelere gittiğini vurguladı.

Yemen Maliye Bakanlığı petrol gelirleri müdürü Selim el’Cedebi de, geçen yaz yaptığı açıklamada, saldırganlığın başlangıcından bu yana 12 trilyon Yemen riyali değerinde 120 milyon varilden fazla petrolün çalındığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (21) içerik yüklenmiştir.