AfrikaAsyaHaberler

Yemen savaşının sorumlusu Suudi Arabistan’dır

Mısır cumhurbaşkanı Mübarek’le bir araya gelen İslami şura meclis başkanı Laricani, Yemen krizinde esas sorunun Yemenlilerden değil, Suudlardan kaynaklandığını vurguladı.

Mısır’a yaptığı ziyaretinin ilk gününde cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’le görüşen İslami şura meclis başkanı Ali Laricani, daha sonra düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin karşısına çıktı.

Mübarek’le görüşmesini olumlu değerlendiren Laricani, Mısır’a yaptığı ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek cumhurbaşkanı Mübarek’le bölgesel meseleleri görüştüklerini ve iki tarafın ilişkilerin geleceğine olumlu baktığını kaydetti.

Laricani, Suudi Arabistan yönetiminin Yemen’in içişlerine karışması ile ilgili yaptığı açıklamada, İran’ın Yemen yönetimi ile dostane ilişkileri olduğunu, Yemen krizinde esas sorunun Yemenli kardeşlerimizden değil, Suud kardeşlerimizden kaynaklandığını düşündüklerini, Yemen’in sorunlarının çözümü için gereken her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

Laricani İranlı askerlerin Irak topraklarına girdiği ile ilgili bir soru üzerine, bunun medyatik boyut kazanmasından hayret ettiğini, İran’ın Irak yönetimine saygı duyduğunu ve bu çerçevede bu ülkenin toprak bütünlüğünü savunduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.