ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen, Siyonist Suudilere karşı ayakta kalmanın 3. yıldönümü eşiğinde

Yemen Ensarullah hareketi siyasi bürosu mütecaviz Suudi rejimine karşı ayakta kalmanın 3. yıldönümü münasebetiyle inkılapçı Yemen halkını ülkeni başkenti San’da biraraya gelmeye çağırdı.

Arabistan Amerikanın yoğun destekleriyle 26 mart 2015 tarihinden beri Yemen topraklarına karşı savaşı başlattı öyle bir savaş ki kısa sürede sona erecekti ancak bu savaş halihazırda 4. yıldönümü eşiğine girmeye hazırlanıyor. Suudi rejimi ve Amerika şimdiye kadar inkılapçı Yemen halkının eşine az rastlanan direnişinden dolayı ülkede güttükleri hedefleri ve çıkarlarının hiçbirine ulaşmakta başarısız kaldılar. Yemen savaşının başlamasından yaklaşık 3 yıl geçmesi ve Suudilerin önderliğindeki ittifakın Yemendeki operasyonunun adım adım zayıflamaya yüz tuttuğu bir dönemde Arabistan ve bu savaşa katılan ülkeler hiçbir getirisi olmadan savaşın biran evvel sona ermesini istiyorlar. Arabistandaki çevrelerin Yemen savaşından çıkma zarureti ile ilgili bazı söylentilerin ileri sürülmesi aslında Suudi rejiminin kendilerinin Yemene karşı başlattığı savaşta hezimete uğradıklarını gözler önüne sermektedir ve Yemenin mücadeleci halkının direnişi ve dik duruşu Suudilerin çeşitli çevrelerinin bu savaşta yenilgiye uğradıklarına itiraf etmek zorunda bırakmıştır.

Suud rejimi hanedanını eleştiren Müçtehit kendi Tweeter hesabında, Suudilerin Yemen savaşındaki hezimetine işaretle şunları belirtiyor: ‘Riyad mevcut askeri imkanları ve Amerikanın yoğun desteklerini dikkate alarak Yemen savaşında hiçbir getiri elde edemedi ve bu savaş Yemen halkının mütecaviz Suudilere karşı dik duruşu ve direnmesi savaşı başlatan Arabistanı dize getirmiştir. Yemen savaşını başlatan Suudi Arabistan bu savaşın hızla ve Ensarullah hareketinin yenilgiye uğraması ve Yemenin müstafi cumhurbaşkanı Abdrabe Mansur Hadinin yeniden iktidara gelmesi ile sona ermesini bekliyordu. Ancak Ensarullah hareketi Yemen halkının direniş simgesi olarak geçen 3 yıl boyunca Suudilerin savaş uçaklarına karşı Suudi güçlere üstelik Arabistan ve ülke topraklarında ve Yemende Suudilerin satılmış unsurlarına ağır zararlar verdirdiler.

Arabistan Yemene savaşı başlatmasının ilk başlarında Amerikanın yeşil ışığını gözönüne alarak ve Yemen karşıtı arap koalisyonu şeklinde ortaya çıkan bazı arap yönetimlerin kısa sürede Yemen topraklarını kendi hegemonyası altına almayı planlıyorlardı. Ancak Yemendeki gelişmeler mütecaviz Suudilerin denklemi altüst oldu üstelik Arabistan güçlerinin Yemen halkının direnişine yönelik ağır stratejik yenilgiye uğramanın yanısıra Arabistanın hamileri ve unsurlarına verdikleri hasar savaşın sonuçlarını onlara azami şekilde tattırdılar. Yemendeki son gelişmeler ülke halkının ülkede siyasi alanda temel değişiklikerin ortaya çıkması ve kıyamdan güttüğü hedeflere varmak için siyasi ve saha ve propagandasal alanındaki varlıklarını yoğun bir şekilde sürdürdükleri gözleniyor.

Bu da bir gerçek ki son zamanlarda Yemen halkının ülkede Suudilerin tecavüzlerine karşı katıldığı yoğun ve görkemli protesto gösterileri onların Suudi rejimine karşı ne denli nefret ve öfke duyduklarını gözler önüne seriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.