ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen: Teröristler Arabistan’ın ikinci ordusudur

Yemen inkılabı yüksek konseyi Başkanı Muhammed Ali Husi, Suud rejiminin Amerika’nın Suriye’de sözde IŞİD karşıtı kurduğu uluslararası ittifaka mali destek vereceğini açıklamasını şiddetle kınayarak, teröristlerin Suud rejiminin ikinci ordusu olduğnu belirtti.

Suud rejimi geçenlerde Amerika’nın Suriye’de sözde IŞİD karşıtı kurduğu uluslararası ittifaka 100 milyon dolar mali yardımda bulundu.

Bu konuya twitter sayfasında tepki gösteren Yemen inkılabı yüksek konseyi Başkanı Husi, bu hareket aslında Suud hanedanı elebaşılarının uğradıkları psikolojik hezimeti örtbas etmeyi amaçladığını ve bu naçizane mali yardım da onların korkularının yansıması sayıldığını ifade etti.

Husi, Suud rejiminin Amerika’nın Suriye’de sözde IŞİD karşıtı kurduğu uluslararası ittifaka destek verdiğini açıklaması aynı zamanda Riyad’ın Suriye ve Yemen’e yönelik yıkıcı politikalarını koruduğunu yansıttığını vurguladı.

Husi ayrıca, Suud rejiminin bu hareketi Amerika’nın Suriye’de sözde IŞİD karşıtı kurduğu uluslararası ittifakın hezimete uğradığının itirafı sayıldığını kaydetti.

Amerika ve müttefikleri 2014 yılında sözde IŞİD ile mücadele bahanesi ile uluslararası bir ittifak kurdular. Bu ittifak Irak ve Suriye’de şimdiye kadar bir çok masum insanı katletti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.