ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen Yüksek Siyasi Konsey Başkanı: Sömürü Dönemi Sona Erdi

Yemen Yüksek Siyasi Konsey Başkanı, müdahaleci ülkelere hitap ederek; hegemonya çağın sona erdiğini ve bunu geri getirmek için yapılacak tüm çabaların yenilgiye mahkum olacağını belirtti.

Yemen Yüksek Siyasi Konsey Başkanı Mehdi el-Meşat, 26 Eylül Yemen Devrimi’nin elli altıncı yıldönümü münasebetiyle düzenlenen törende mütecaviz ülkelere hitaben yaptığı konuşmada; “Emperyalist hegemonya döneminin sona erdiğini ve onu yeniden canlandırmaya yönelik bütün çabaların yenilgiyle sonuçlanacağını bilmelisiniz.” dedi.

Yemen Yüksek Siyasi Konsey Başkanı, Abdurabbu Mansur el-Hadi paralı hükümetinin Aden’deki tedbirlerinin sonuçlarından tüm saldırgan ülkeleri sorumlu tuttu ve dünya ülkelerini, “gayri meşru” hükümetle herhangi bir etkileşime girme konusunda uyardı.

El Meşat, “Düşman güçleri, Yemen halkını aç bırakma siyasetini sürdürmeye devam ederse, ahlaki sorumluluk gerektirir ki bizim alacağımız önemlerin sonuçlarından düşman ve paralı askerlerin sorumludur” dedi.

El-Meşat, Pakistan’ın yeni Başbakanı İmran Han’ın ülkesinin Yemen’de barış için bir rol oynama konusundaki istekliliğine ilişkin sözlerini takdir etti ve Birleşmiş Milletler’in Yemen’e gönderdiği Özel Elçisi’nin desteklerini devam ettirdiğini ve bu süreçteki bütün çabaları memnuniyetle karşılandığını da sözlerine ekledi.

El-Meşat, Yemen halkına, “Halkımızın, düşmanımızın son hamlesi olan ekonomik mücadeleye direnmeye devam edeceğini umuyoruz ve Allah’ın izniyle düşmanlarımız başarısız olacaklardır” dedi.

Yemen Yüksek Siyasi Konsey Başkanı, şunları söyledi: “Savaşmaya devam edeceğiz, her ne kadar farklı ülkelerde barışa ellerimizi uzatsak da bu eyleme devam edeceğiz.”

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2023 (12) içerik yüklenmiştir.