ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen Yüksek Siyasi Konsey Başkanı’nın Arap Liderleri Zirvesine Mektubu

Yemen Yüksek Siyasi Konsey Başkanı ülkesinin savaş ve kuşatmaya rağmen kendini savunmaya devam edeceğini vurguladı.

Yemen Yüksek Siyasi Konsey Başkanı Salih El-Masad Ürdün’de düzenlenen Arap Liderleri Zirvesine katılan Arap ülkeleri liderlerine hitaben yazdığı mektupta, Yemen’in kendini savunmaya devam edeceğini vurguladı.

Bu mektupta şu ifadeler yer aldı: ‘Yemen, Arap Birliğini oluşturan yedi ülkeden biri olarak Arabistan liderliğindeki askeri koalisyonun bu ülkeye karşı işgalinin üçüncü yılına girmiştir.

Yemen’e karşı askeri operasyonlar ve kapsamlı kuşatma, iki yıl boyunca dünyadaki en kötü insanlık faciasının yaşanmasına neden olmuştur.

Kendisine karşı darbe yapılan Cumhurbaşkanın yeniden göreve dönmesinden bahsedilmesi doğru değildir. Çünkü onun görev süresi 2014 yılında sona ermiştir.’

Salih El-Masad, Yemen’in savaş ve kuşatmaya rağmen kendini savunmaya devam edeceğini belirterek bu ülkedeki savaş ve kuşatmanın sona ermesini istedi.

El-Masad aynı zamanda Yemen’deki durumu yakından görmesi ve bilgi alması için bu ülkeye ziyarette bulunmak üzere bir heyet oluşturulmasını istedi.

Suudi Arabistan bazı bölge Arap ülkelerinin koalisyonu ile birlikte Yemen’in istifa eden Cumhurbaşkanı Abd Rabbuh Mansur Hadi’yi yeniden iktidara getirebilmek için 26 Mart 2015 yılından itibaren Yemen’e karşı saldırılara başlamıştır. Bu saldırıların Suudi Rejimi için Yemen’in tahrip olması ve binlerce masum insanın öldürülmesinden başka bir sonucu olmamıştır.

Birleşmiş Milletler ’in raporlarına göre Arabistan’ın Yemen’e karşı saldırılarında 7400’den fazla kişi öldürülmüş ve 40 binden fazla kişi de yaralanmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.