HaberlerDünyaOrtadoğuYemen

Yemen’de 21 Eylül devrimi, düzenlenen gösterilerle kutlandı

Yemen’in çeşitli illeri, dün 21 Eylül devriminin yıldönümünde büyük çaplı yürüyüşe sahne oldu.

El’Mesire kanalına göre, gösteriler Saide, Hacca, Amran, Zamar, İb, Beyza, Mahvit, Raima, Taiz, Ed-Dali, El-Cavf ve Ma’rib illerinde gerçekleşti. 

Gösterilere katılanlar,  Yemen Milli  Kurtuluş Hükümeti başkanı Abdul Melik el-Husu’nin posterini ve çeşitli dövizler taşıyarak, bölgedeki ABD’nin sultacı siyasetlerine karşı sloganlar atarak, Amerikan ve İsrail mallarının boykot edilmesi çağrısında bulundular.

Saade Valisi Muhammed Cabir Avaz ise gösteride yaptığı konuşmada, Yemen halkının, Yemen toprakları tamamen özgürleşene kadar saldırgan koalisyonla mücadeleye devam edeceğini söyledi.

Avaz, Yemen halkını saldırganlara karşı koymaya, kamuoyunu uyanık olmaya ve cephelere destek olmaya çağırdı, Yemen ordusunu Maarib ve diğer cephelerde kazandığı zaferlerden dolayı tebrik etti ve aldatılanları da vatanlarına dönmeye çağırdı.

2014 yılında böyle bir günde, Yemen halkı,  Suudi Arabistan’ın işbirlikçisi hükümetinin beceriksizliğine karşı ayaklandı ve büyük çaplı sokak gösterileri ve protestoları düzenleyerek, onu devrilme gereğini vurguladı, bu da nihayetinde sonuç verdi.

Yemen halkı o zamandan beri her yıl 21 eylül’ün yıldönümünde  çeşitli illerde büyük gösteriler düzenleyerek 21 Eylül devrimini kutluyor./

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.