HaberlerDünyaOrtadoğuYemen

Yemen’de Hastanelerin Cerrahi Bölümlerinin İran Yardımı ile Faaliyete Başlaması

Sana’daki Yemen Cumhuriyet Hastanesi’nde 25 yıldır kapalı olan Kadın Hastalıkları ve Doğum Cerrahisi Acil Servisi, İran İslam Cumhuriyeti’nin desteğiyle yeniden inşa edilerek faaliyete başladı.

Sana-24 haber sitesine göre, İran’ın Yemen Büyükelçisi Hasan İrlu, Salı günü Yemen Cumhuriyet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Cerrahisi bölümünün açılış töreninde Sana hastanesinin restorasyonunun Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti Sağlık Bakanı Dr. Taha Mütevekkil  talebi üzerine iki dost ülke arasında her alanda devam edecek olan işbirliği çerçevesinde yapıldığını belirtti. 

Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti Sağlık Bakan Yardımcısı Ali Hicaf ise İran İslam Cumhuriyeti’nin bu girişimini övdü ve şunları söyledi: “Yemen’in kuşatmak altında bulunduğu bir sırada  ve Yemenli hastaların tedavi imkanlarından yararlanamadığı bir dönemde  hizmet vermeye hazır hale geldi. “

Sana Cumhuriyeti Eğitim Hastanesi Müdürü Mutahar Murşid, Yemen’in son yedi yıldır kuşatıldığı ve abluka altına alındığı bir durumda, bu tıp merkezinin uluslararası standartlarda gelişmiş ekipmanlarla donatıldığını ve bunun eşsiz bir şey olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.