HaberlerOrtadoğuYemen

Yemen’de insani facia derinleşiyor

Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç cemiyetleri federasyonu başkanı Franchesko Roka, Yemen’e yönelik ablukanın bu ülkede insani facianın şiddetlenmesine yol açtığını duyurdu.

İRİB’in bildirdiğine göre Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç cemiyetleri federasyonu başkanı Franchesko Roka, bu bağlamda yaptığı açıklamada, Yemen’de gıda maddelerinin kıtlığı ve ölümcül hastalıkların yayılması, birçok Yemen’li özellikle çocukları ölümle burun buruna getirdiğini ifade etti.

Roka açıklamasının devamında Yemen’de insani durumun içler acısı olduğu ve Arabistan’ın Yemen karşıtı kuşatmasının devam etmesinin milyonlarca insanı kıtlık ve açlığa maruz bıraktığını kaydederek, şöyle dedi: Suudi Arabistan’ın Yemen’in çeşitli bölgelerine yönelik hava saldırılarını sürdürmesi, bu ülkede altyapı tesisleri yok ederken, Yemen halkına yönelik insani yardımları zorlaştırmıştır.

Bilindiği gibi Amerika’nın desteğini arkasına alan Suudi Arabistan, bazı Arap rejimlerle birlikte 2015 yılının Mart ayından itibaren Yemen’e saldırı başlatırken, bu ülkeyi havadan, karadan ve denizden abluka altına almış bulunuyor.

Arabistan ve müttefiklerinin Yemen’e karşı başlattığı savaşta şimdiye kadar 10 binlerce Yemen’li ölüp veya yaralanırken, milyonlarcası da mülteci durumuna düşmüş bulunuyor..

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.