HaberlerİranOrtadoğuYemen

Yemen’de kaçırılan İranlı diplomat derhal serbest bırakılmalıdır

İran Dışişleri Bakanlığı Arap-Afrika İşleri Yardımcısı, Yemen Hükümetinin Sana’da kaçırılan İranlı diplomatın serbest bırakılması için derhal gerekli girişimlerde bulunmasını istedi.

Dışişleri Bakanlığı Arap-Afrika İşleri Yardımcısı Hüseyin Emirabdullahiyan konuşurken, Yemen’in başkenti Sana’da silahlı kişilerce kaçırılan diplomatımız Nurahmed Nikbaht konusuyla ilgili olarak, Sana Hükümetinin Nikbaht’ı kaçıran kişilerin kimliklerini bir an önce tespit etmesi ve diplomatımızın derhal serbest bırakılmasını sağlaması gerektiğini vurguladı.

Emirabdullahiyan ayrıca, Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’nin Yemenli mevkideşiyle telefon görüşmesinde bulunduğunu belirterek “Aldığımız bilgilere göre, Yemen Dışişleri Bakanlığında bu meseleyle ilgili olarak Operasyon Odası kurulmuş ve diplomatımız Nikbaht’ın serbest bırakılması konusu takip altına alınmıştır” dedi.

Yine bir başka habere göre, Yemen’in Tahran Büyükelçiliği Maslahatgüzarı da dün Dışişleri Bakanlığına çağırılıp Sana Hükümetinin Nikbaht’ın can güvenliğinden sorumlu olduğu, buna göre bir an önce onun serbest bırakılması için elinden gelen çabayı esirgememesi gerektiği kendisine hatırlatıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (26) içerik yüklenmiştir.