ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen’deki son gelişmeler

Suudi Arabistan’ın öncülüğündeki koalisyon Yemen’de cinayetlerine devam ederken, Yemen birlikleri de Suudi uşaklarını hedef alarak, onlarcasını etkisiz hale getirdi.

Son iki günde Yemen keksin nişancıları, ülkenin kuzeyinde yer alan Midi vilayetine bağlı Servah’taki muhtelif cephelerde en az 38 Suudi kiralık askeri etkisiz hale getirdi ve yaraladı.
Ayrıca Yemenli güçler bir güdümlü füze ile Servah’ta bir Suudi askeri aracı, içindekilerle birlikte havaya uçurdu.
Bundan önce Yemenli bir askeri kaynak eski cumhurbaşkanı Mansur Hadi’ye bağlı 25 askerin başkent Sana’nın Nehm bölgesinde öldürüldüğü ve yaralandığını duyurmuştu.

Suudi savaş uçaklarının dün Taiz’de bir pazar yerine düzenlediği saldırıda ise 50’den fazla sivil hayatını kaybetti ve yaralandı.
İran Dışileri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Taiz’de bir pazar yerine düzenlediği ve onlarca sivilin öldüğü kanlı saldırıyı kınadı.
Yemen Ensarulah Hareketi liderlerinden Ali Kahum yaptığı açıklamada; Arap Koalisyonu’nun Yemen’de sivillere karşı cinayetlerinin üstünü örtmek için yalan haberlere sarıldığını duyurdu.
Ensarullah Hareketi Siyasi Büro üyelerinden Ali Kahum Alman Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada; Ensarullah liderlerinin öldürüldüğüne dair yalan haberlerin Hodeyde vilayetindeki sivillere karşı cinayetlerin üstünü örtmek için gündeme getirildiğini vurguladı.

Kahum, Suudi savaş uçaklarının salı günü Taiz’de bir pazar yerine düzenlediği saldırıda onlarca sivilin öldüğü ve yaralandığını, Hodeyde’de bir eve düzenlenen başka bir saldırıda ise 14 kişi ve Hoha da da 4 sivilin öldüğünü belirtti.

Ensarullah yetkilisi; uluslararası örgütlerden gelip Yemen’de kimlerin hedef alındığı bizzat görmeleri gerektiğini vurguladı.

BM ve uluslararası örgütlerin Arap Koalisyonu’nun sivillere karşı cinayetleri karşısındaki “korkunç sessizliğini” kınayan Kahum; hava saldırıları ve kuşatma karşısında asla teslim olmayacaklarını, aksine düşmana karşı mukavemetlerinin artacağını kaydetti.

Yemen Alimler Derneği yaptığı açıklamada, dünya ülkelerinin sessizliği eşliğinde Yemen’e yönelik kuşatma, saldırı ve feci cinayetler devam ettiğinden her bir Yemenli’nin din ve insanlık düşmanlarına karşı cihat ve mücadelede kendi rolünü ifa etmeleri gerektiğini belirtti.

Bu arada, Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Suud rejiminin saldırılarına dikkat çekerek, Yemen milleti açlıktan ölmek üzere olduğu uyarısında bulundu.

Suud rejimi ve müttefiklerinin Yemen milletine yönelik vahşi saldırıları tüm hızıyla sürerken, Uluslararası Kızılhaç Örgütü bu ülkeyi saran şiddetli açlık durumu konusunda uyarıda bulundu.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Suud rejiminin saldırılarına dikkat çekerek, Yemen milleti açlıktan ölmek üzere olduğunu açıkladı.

Açıklamada, Yemen’de her on kişiden altı kişi yiyecek hiç bir şey bulamadığı belirtildi.

Bundan önce de Ensarullah lideri Suud rejimi bilinçli ve kasıtlı bir şekilde Yemen’de sivil halkı ve altyapı tesislerini hedef aldığını belirtmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.