AsyaHaberler

Yemen’den Gazze’ye dört gemilik yardım filosu gönderilecek

Yemen halkı Gazze’ye uygulanan haksız ablukayı kırmak üzere Gazze’ye gemi göndermek için hazırlıklara başladı.

Dört gemiden oluşması planlanan filonun oluşturulması için açılan yardım kampanyası, dün başkent San’a’da Yemen Başbakanı’nın güvenlikten ve savunmadan sorumlu yardımcısı Reşad El-Uleymi’nin katıldığı törenle resmi olarak ilan edildi.

Yemen’den Gazze’ye insani yardım gemisi gönderme önerisi, Özgürlük Filosu’na yapılan saldırıyı protesto etmek üzere San’a’da düzenlenen gösteri sırasında Şeyh Abdülmecid Ez-Zindani tarafından ortaya atılmıştı.

Şeyh Ez-Zindani, kampanyaya geniş katılımın sağlanması için Filistin Halkına Destek İçin Halk Heyeti Başkanı Şeyh Sadık El-Ahmer ile birlikte Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’e başvuracaklarını söylemişti.

Özgürlük Filosu’na katılan Yemenli milletvekili Muhammed El-Hazimi, El-Cezire televizyonunun internet sitesine yaptığı açıklamada, “Özgürlük Filosu’na düzenlenen baskının ardından Yemen’e döndüğümüzde Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih tarafından karşılandık ve Gazze’ye yardım gemisi gönderme düşüncesini kendisine ilettik. Cumhurbaşkanı Salih de bu düşünceyi onayladı” dedi.

Yemen’in resmi tavrının halkın Filistin davasına verdiği destek ile uyumlu olduğunu ifade eden El-Hazimi, Filistin davasının tüm Yemenlilerin ortak davası olduğunu bildirdi.

“On binlerce Yemenlinin filoya katılmak istediğini söylesem mübalağa yapmış olmam” şeklinde konuşan El-Hazimi, Özgürlük Filosu’na yapılan saldırının Gazze’ye uygulanan ablukayı kırma kararlılıklarını artırdığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (30) içerik yüklenmiştir.