HaberlerİranOrtadoğuYemen

Yemen’e yardım ulaştırılmasının siyasileştirilmesi kabul edilemez

İran Dış İşleri Bakanlığı Müsteşarı, kuşatma altındaki Yemen’e insani yardım ulaştırılmasının siyasileştirilmesinin kabul edilemez olduğunu bildirdi.

İran Dış İşleri Bakanlığı Müsteşarı Murtaza Sermedi, Uluslar arası Kızılhaç Örgütü başkanı Peter Maurer ile yaptığı görüşmede, Yemen ablukasının dünya topluluğunun iradesiyle kırılması gerektiğini bildirerek, İran’ın Yemen halkına insani yardım göndermeye hazır olduğunu söyledi.

Yemen halkının çok kötü şartlarda bulunduğunu ve bu ülkeye insani yardımların gönderilmesinin bayağı zorlaştığını belirten Sermedi, uluslar arası yardım ulaştırılması konusunda Yemen’le ilgili uluslar arası standartların uygulanmadığını ve bunun için de uluslar arası kuruluşların bu konuda kendi görevlerini yerine getirmeleri gerektiğini bildirdi.

Uluslar arası Kızılhaç Örgütü başkanı Peter Maurer de bu görüşmede Yemen, Suriye ve Irak’ta ana sorunun insani yardımların bizzat halkın eline ulaşıp ulaşmadığı konusunda emin olmak gerektiğini, çünkü bu hususta önemli engellerin mevcut olduğunu bildirdi.

Uluslar arası Kızılhaç Örgütü başkanı Peter Maurer, şu anda Yemen’de durumun çok kritik olduğunu, bu ülkenin tüm alt yapısının yok edildiğini, içme suyu, gıda, ilaç, elektrik ve tıbbı aletlerin kıtlığının bu ülkeye yardım ulaştırılmasını daha da zorlaştırdığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.