ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen’in batı sahilinde bir Suudi komutan öldürüldü

Suudi rejimi ve işbirlikçilerinin Yemen’e yönelik saldırıları devam ederken Hasan Buhmi adında Suudi komutan ve beraberindeki çok sayıda askerin Yemen ordusunun saldırıları sonucu öldürüldükleri bildirildi.

El’Alem kanalının Yemen ordusuna dayanarak verdiği habere göre, Yemen’in batısında yer alan el’Hodeyde liman bölgesini ele geçirmek için Suudi rejimi ve işbirlikçilerinin saldırılarına karşı Yemen ordusunun karşılık vermesi sonucu Suudi rejimi ve işbirlikçilerine ait onlarca askerin öldüğü ve yüzlercesinin yaralandığı anlaşılıyor.

Bu arada Yemen Ensarullah hareketi siyasi ofis üyesi Ali el’İmad da, yaptığı açıklamada, Yemen’in batı sahillerinde Yemen ordusunun 160’dan fazla Suudi rejimi işbirlikçisini esir aldığını ve bunların bölgeden başka yere aktarıldığını söyledi.

Öte yandan üç bölgede muhasara altına alınan Suudi rejimi işbirlikçi güçlerinin destek gücüyle irtibatları da kesildi ve Yemen ordusu onların teslim olmalarını istiyor.

Bu arada Amerika ve Suudi rejimi savaş uçakları dün en az 20 kez el’Hodeyde hava limanına saldırı düzenledi.

Diğer yandan Dünya Sağlık Örgütü, Suudi rejiminin el’Hodeyde bölgesine yönelik saldırılarından dolayı 2 milyon 600 bin kişinin can güvenliğinin tehdit altına girdiği uyarısında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.