ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemen’in Batısındaki Çatışmalar Şiddetlendi

Yemen web sitesi, Yemenilerin tek hayat damarı olan el-Hadide limanının işgalinin Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika tarafından tasarlanıp komuta edildiğini doğrulayarak, Ensarullah’ın düşman ile mücadeleye her zamankinden daha hazır olduğunu yazdı.

Yemen’in Sahafa 24 Haber sitesi, Yemen’in el-Hadide eyaletinde yaşanan gelişmeler hakkında şunları yazdı: ‘El-Hadide’in güneybatısındaki askeri çatışmalar arttı, Sudanlı askerlerin ve Tarık Salih kuvvetleri birliklerinin katılımıyla ve ordu kuvvetleri ve Ulusal Kurtuluş hükümeti yanlısı halk komitelerinin desteği ile Birleşik Arap Emirliklerini destekleyen askerlerden oluşan büyük tugaylıklar Sana’da savaş halindedir.

Çatışmalar, El-Wazieh bölgesinde Birleşik Arap Emirlikleri yanlısı güçlerin mayıs ayının başlarında el-Hadide’nin batısına çekilmesiyle başladı. Çatışmalar ilk olarak, el-Khukhe’nin kuzeyindeki el-Hime limanında başladı, öyle ki iki taraf arasında yaşanan şiddetli çatışmalar birkaç gün devam etti.

Mayıs ayı ortasında el-Hadide savaşı ile ilgili sık sık haberler yapıldı ve çatışmalar iki eksende arttı. Öyle ki, güneydeki paralı askerler, ayın ortalarında el-Khukhe’nin kuzeyindeki Kataba gölgesine saldırdılar ve Birleşik Arap Emirlikleri yanlısı kuvvetler geçen yıl aralık ayında, birkaç gün yaşanan savaşın ardından bölgeye hâkim olduklarının haberini verdiler ama o dönemde bu bölge, ordu kuvvetleri ve halk güçleri tarafından yeniden alındı.

Sana’da askeri bir kaynak şu ifadelerde bulundu: ‘Ordu kuvvetleri ve halk güçleri hala el-Kataba ve civar köylerdedirler.’

El-Hadide’nin batısında çatışmaların yaklaşık bir hafta durmasının ardından, geçen hafta sonu çatışmalar yeniden başladı ve çatışmalar başka bir hal aldı. Birleşik Arap Emirlikleri yanlısı güney kuvvetleri 24 Mayıs’ta Zabid el-Tahtaya’ya hâkim olduklarını açıkladılar ama bir gün sonra Şuse yolunda ilerlediklerini ve Zabid’de bulunan dağlık bölgeden Zabid yoluna kadar ulaştıklarını doğruladılar.

Bu güçler Zabid şehrinin girişlerine ulaştıktan sonra, el-Hadide’den 50 kilometre uzaklıktaki Zabid ve Zabid savaşı hakkında yapılan konuşmalar durdu ve el-Hüseyniye şehrinde yeni bir savaştan bahsedildi.

Güneydeki Birleşik Arap Emirlikleri askerleri el-Cah bölgesine hakim olduklarını açıkladılar ve 27 Mayıs’ta, Birleşik Arap Emirlikleri yanlıları el-Hüseyniye’deki el-Faze bölgesine hakim olduklarını duyurdular, fakat ordu ve halk komitelerinden bir kaynak, bu haberi reddetti.

Yerel bir yetkili ise şu ifadelerde bulundu: ‘El-Cah bölgesinde çatışmalar yaşanıyor ve koalisyon yanlıları, Hadide’nin güneyinde Husilere yardım yapılan tek yolu da kapatıyorlar.

Bu alanların tamamı, birbirine çok yakın olan köyleri ve alanları içeren tek bir coğrafi bölgede yer almaktadır ve çatışmalarda yaralanan Abdül Rahman El-Hacı’nın komutasındaki Birleşik Arap Emirlikleri yanlısı güçler tarafından yönetilen tek bir eksen sayılmaktadır.

Operasyonun başkanı Abdullah Zughiayneh bir saldırı operasyonunda öldürüldü ve ordu ve halk güçleri geçen Cumartesi günü onu Zabid’de öldürdüklerini açıkladılar, ama Sana’daki bir askeri kaynak, üçüncü ordu operasyonları başkan yardımcısı Tuğgeneral Abdullah Said el-Awsli ve beraberindeki çok sayıda kişinin geçtiğimiz hafta batı kıyılarındaki cephelerde, ordu ve halk güçlerinin saldırılarında öldürüldüğünü belirtti.

El-Hadide’nin batısında bulunan ve güney kuvvetlerinin üçüncü tugayı tarafından komuta edilen ilk eksen, zaman zaman yoğun çatışmalara tanıklık ediyor ve Zabid sınırında ve el-Cah bölgesinde bir savaş yaşanmaktadır ve bu savaş, takip ve kaçış şeklindedir ve istikrarı yoktur.

İki gün önce el-Hüseyniye yoluna ve el-Cah bölgesine doğru ilerleyen ve Pazar günü el-Cah bölgesinde kontrolü ele geçiren güney kuvvetlerinin direniş göstermesi çok zordur. Onlar o bölgede Sana kuvvetlerini kullanmış ve koalisyon kuvvetlerinin kapsamlı hava desteğini almışlardır.

Güney kuvvetleri, Beyt’ül Fakih ve el-Darahimi şehirlerini el-Hadide’nin güneyinde bulunan Beyt’ül Fakih şehrine bağlayan, el-Tahita şehrinin el-Meclis bölgesine, Saval el-Zahar, el-Talaf, el-Meşikhi, el-Cah ve el-Asfal bölgesine doğru ilerlediğini açıklamıştır. Ordu ve halk güçlerinden bir kaynak, üç gün içerisinde bu kuvvetlerin el-Cah bölgesinden atıldığını ve 12’den fazla zırhlı aracın imha edildiğini ve 120’den fazla da kuvvetin öldürüldüğünü ifade etti.

Bu kuvvetlerin Zabid, Beyt’ül Fakih ve Tahita şehrine doğru ilerlediğine dair hiçbir haber bulunmasa da Birleşik Arap Emirlikleri haber kanallarından Sky News, Abu Dabi yanlısı kuvvetlerin el-Darahimi’de ilerlediğini açıkladı ve onların el-Hadide şehrine doğru ilerlediğini ve pazartesi günü el-Hadide Havaalanında kontrolü ele geçirdiğini söyledi.

Askeri bir kaynak, Raid el-Cahimi komutanlığında Birleşik Arap Emirlikleri yanlılarından bir tugaylığın kontrolünde bulunan ve el-Daylehmi şehri etrafında yer alan Galifakih köyündeki çatışmaların durduğunu söyledi ve şu ifadelerde bulundu: ‘Birleşik Arap Emirlikleri yanlıları el-Daylehmi bölgesine konuşlanmak istiyorlardı ve doğu kıyılarında ilerlediler ama Kurtuluş hükümeti kuvvetlerinin azlığı sorunuyla karşı karşıya kaldılar ve bu da onların eski mevzilerinden geri çekilmelerine neden oldu.

Ensarullah Hareketi, Abdülmelik Husi’nin tavsiyesiyle, Birleşik Arap Emirlikleri’nin sınırlı bir şekilde istifade ettikleri boşlukları doldurmak için, ordu kuvvetlerini ve halk güçlerini çok sayıda kuvvetle güçlendirdi.

Washington’da bir araştırma enstitüsünün yeni bir raporu, Amerika’nın “el-Hadide’nin işgali ve buradaki limanda ve Bab el-Mandeb Uluslararası Deniz Hattında kontrolü ele geçirmek” isimli planını ortaya çıkardı.

Bu raporda şu ifadeler yer aldı: ‘Amerika birlikleri tarafından el-Hadide Limanı işgal edilecekti ama bu operasyonların nasıl olacağını açıklamadılar ve sadece bu operasyonların şahsına münhasır ve hızlı bir şekilde olacağı ve insani sonuçları beraberinde getireceği söylendi.’

Beyaz Saray çevresine yakın olan bu kuruluş, Hadide için bir senaryo belirledi. Bu senaryo, ilk olarak, çatışmaların askıya alınmasıydı ki, bu senaryo en kötü senaryo olarak nitelendirildi ve ikinci olarak, el-Hadide’nin Ensarullah’ın silahlarından boşaltılması ve bu limanın idare ve gelişimi için koalisyona verilmesi ve üçüncü ve en iyi senaryo olarak ta Washington’un el-Hadide limanındaki kontrolü, el-Hadide ve el-Salif yakınlarında yaşanacak kapsamlı bir askeri operasyonla hızlı bir şekilde ele geçirmesini desteklemekti.

Amerikalı bu araştırma kuruluşu, Amerika’nın menfaatlerinin değişeceğini belirterek, en az zarar ve can kaybı yaşamak için savaşın süresinin kısa vadeli ve belirleyici olması ve yıkımla bağlantılı bilindik taktiklerin kullanılması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.