ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

Yemenliler: Sokotra’da BAE İşgaline De Suud İşgaline De Karşıyız

Suudi Arabistan güvenlik heyeti, Sokotra adasında Mansur Hadi’nin oluşturduğu kabinenin başbakanı Ahmed Bin Değr ile bir araya geldi.

Suudi Arabistan güvenlik heyeti, Ahmed Bin Değr ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin adaya getirdiği zırhlı araçlar ve askerler sonrası çıkan gerginliği görüştü.

Yemen’in resmi haber ajansının haberine göre; Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait askeri güçlerin adadan ayrılması, liman ve havaalanının Hadi güçlerine bırakılması ve Sokotra’dan hayatın normale dönmesi konusunda Suudi Arabistan ile Ahmed Bin Değr arasında bir anlaşmaya varıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri, Sokotra adasını işgal etmek ve bölgedeki egemenliğini genişletmek için adımlar atmakla suçlanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin adanın kontrolünü ele aldıktan sonra Sokotra adası sakinleri defalarca gösteri düzenledi. Sokotra adasında dün düzenlenen gösteride ada sakinleri, Birleşik Arap Emirlikleri’ne adayı terk etmeleri çağrısında bulundu.

Yemenli aktivistler ve medya organları Sokotra adasındaki durumu, “Sokotra’da BAE ve Suud işgali” ifadesiyle özetledi.

Aktivistler sosyal medya hesaplarında, ada sakinlerinin kimsenin vesayeti olmadan kendilerini yönetebileceklerini vurguladılar.

Nobel Ödüllü Yemenli aktivist resmi twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Sokotra adasında BAE işgalinin Suud işgaliyle değiştirilmesini reddediyoruz. Suud ve BAE aynı paranın iki yüzüdür” ifadelerine yer verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.