HaberlerİranOrtadoğu

Yeni boru hattı bölgenin enerji denklemini değiştirecek

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Türkmenistan’ın İran’a gaz transferine dair 2. gaz boru hattının açılışının ardından “Bu boru hattının da faaliyete geçirilmesiyle bölge ve dünyada yeni enerji denklemleri için ortam hazırlanacak” diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Türkmenistan’ın İran’a gaz transferiyle ilgili 2. gaz boru hattının açılışından sonra yaptığı açıklamada “Bu boru hattının açılışı, İran’ın teknik yardımı ve Türkmenistan’ın katılımıyla hızla döşenen çok büyük ve önemli bir girişimdi. Bu boru hattı ilk etapta ülkemizin Horasan gaz kanalı ve yakın bir gelecekte de, ülke çapı kanala bağlanacak” dedi.

İran-Türkmenistan-Kazakistan demir yolunu da, bölgenin ekonomik denklemlerinde önemli bir gelişme olarak değerlendiren Cumhurbaşaknı Ahmedinejad bu hususta “Bu demir yolunun faaliyete geçmesiyle de, İran’ın kuzeyini güneyine bağlayan güzergahı temelden değişecek” diye konuştu.

Ahmedinejad daha sonra İran-Türkmenistan ilişkilerini tamamen dostane ve hep ileriye doğru bir çizgide diye tanımlarken “İki ülke arasındaki ilişkiler, kültür ve inanç açısından çok derin ve bu arada komşuluk da bu derinliği arttırmıştır” diye vurguladı.

İran-Türkmenistan ticari hacminin geçen sene 3 milyar dolara ulaştığını da hatırlatan Cumhurbaşkanı Dr Ahmedinejad ayrıca, kapasite ve imkanlar dikkate alınarak bu oranın gelecek 5 yılda 10 milyar dolara çıkarılması temennisinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.