HaberlerİranOrtadoğu

Yeni dünya düzenini kurmak için çalışıyoruz

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, uluslar arası ilişkilerde yeni bir düzenin sağlanması için bazı görüşleri ve fikirleri olduğunu, bunların bir bölümünü Nijerya’daki D-8 Zirvesi’nde açıklayacağını belirtti.

Nijerya’ya gitmeden önce Mehrabad havaalanında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ahmedinejad, ziyaretinin hedefini açıklarken “D-8, dünya ve İslam Dünyasında siyasi, ekonomi ve nüfus açısından büyük bir konuma sahip olan sekiz İslam ülkesinden oluşuyor. D-8 için yeni bir örgütün şekillenmek üzere olduğu söylenebilir” dedi.

D-8 grubunun dünya nüfusunun bir milyarını kapsadığını vurgulayan cumhurbaşkanı “bu grup, ekonomi imkanlara, büyük bilim potansiyele ve insan gücüne sahiptir. D-8 iş birliği dünyada ekonomi, kültürel ve siyasi büyük bir bloğun oluşmasıyla sonuçlanacak” dedi.

Malezya’da yapılan önceki toplantıda 10 yıllık yol haritasının çizildiğini vurgulayan Ahmedinejad, toplantıda sekiz ülke arasında çeşitli alanlarda iş birliği yollarının da incelendiğini belirtti.

Bu arada dünyada büyük gelişmelerin yaşandığına işaret eden Ahmedinejad “küresel kriz, siyasi güçlerin batışı ve dünyada adil düzenin kurulmasına ihtiyaç duyulması, Nijerya zirvesinde görüşülecek önemli konular arasında yer alıyor” dedi.

D-8 Zirvesine katılan bazı ülke liderleriyle özel görüşmelerde de bulunacağını vurgulayan Ahmedinejad, görüşmelerde ikili ve uluslar arası ilişkilerin değerlendirileceğini de sözlerine ekledi

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.