HaberlerLatin AmerikaOrtadoğuSuriye

Yeni dünya düzeninin doğuşunu hızlandırmalıyız

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, siyonist rejim İsrail’in dünya’yı barış sürecinin çöktüğüne inandırmak istediğini belirtti.

Esad, Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez ile yaptığu görüşmede, İsrail’in barış sürecinin sağlanması için yeterli arzuya sahip olmadığını belirterek, ”İsrail’in bazı taktikler uyguladığını ve dünyayı barış sürecinin çöktüğüne inandırmaya çalıştığını” söyledi.

Esad, ”İsrail’in dünyayı kandırmaya çalıştığını ve ‘İsrail barışı istiyor ancak Arap tarafı barışa karşı’ şeklinde ikna çabasında olduğunu” ifade etti.

İsrail’in Gazze ve Filistin’de sistematik olarak suçlarına devam ettiğini anlatan Esad, ”Gazze’deki abluka, Kudüs’teki yahudileştirme politikası çalışmaları İsrail’in aşırı ve faşist kanunlarından bağımsız değildir” diye konuştu.

Hugo Chavez düzenlenen ortak basın toplantısında, ”Bugün doğmakta olan çok kutuplu ve ekonomik, kültürel, politik ve askeri açıdan dengeli yeni dünya düzeninin doğuşunu hızlandırmalıyız” dedi.

Beşar Esad’a ve onun gibi düşünen liderler ile milyonlarca insana teşekkür eden Chavez, ”çok kutuplu ve adil bir dünya düzenine önümüzdeki birkaç yılda ulaşılacağını” söyledi.

Chavez, ”çok kutuplu yeni dünya düzeni ile birlikte baskı ve tahakküme dayalı eski düzenin unutulacağını” belirtirken Esad, mevcut dünya düzenini kaos olarak niteledi.

Mevcut dünya düzeninin görünüşte ”düzen” olduğunu kaydeden Esad, ”Bu dünya düzeni adalet ve ilkeler yerine güç ve tahakküm ile yönetiliyor” dedi.

Chavez Venezuella’nın Suriye’nin İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri’ni geri alma hakkını desteklediğini ve ”Özgürlüğüne kavuşmuş Golan’ı ziyaret etme temennisinde olduğunu” söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.