HaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

Yeni düzende özgür milletlerin yakınlığı önemli rol oynayacaktır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, özgür milletlerin kardeşliği ve yakınlığının hegemonya düzenler karşısında direnişi güçlendireceği gibi uluslar arası yeni düzenin kurulmasında da temel ve yapıcı rol oynayacağını belirtti.

Bolivya Meclis Başkanı ve meclis komisyonları başkanlarıyla görüşen Ahmedinejad “hegemonya düzeni diğer ülkelerin ilerlemesi, bağımsızlığı ve onuruna karşı çıktığı zaman özgür ve bağımsız ülkelerin birbirlerini desteklemesi çok büyük bir nimettir” dedi.

Ahmedinejad “İran, Bolivya ve dünyanın tüm özgür ülkeleri tek bir cephede yer alıyor. Gelecek de bizim ve bizim gibi özgür milletlerindir. Bugün tüm dünya, hegemonya düzenin birçok sorun yaşadığının ve yok olma aşamasına geldiğinin farkında bu yüzden dünya adalet ve sevgiye dayalı yeni bir düzene ihtiyaç duyuyor” dedi.

İran ve Bolivya ilişkilerinin iyi olduğunu ve bu ilişkilerin giderek geliştiğine işaret eden Ahmedinejad “ortak ilgiler, idealler ve ortak bakış açısı iki ülke ilişkilerinin gelişmesinin temelini oluşturuyor” dedi.

İran ve Bolivya ilişkilerinin gelişmesi önünde üç düşman ve engelin bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı “ikili ilişkilerin gelişmesine ilk düşman, özgür milletlerin ortak düşmanı da olan dünyaya egemen hegemonya düzendir. Bu da bağımsız milletlerin direnişiyle dağılmak üzeredir. Coğrafi mesafeler ve ülkelerdeki mevcut oyunlar ikili ilişkilerin gelişmesini engelleyen diğer faktörlerdir” dedi.

Görüşmede Bolivya Meclis Başkanı da ülkesinin İran’ın dünya ve bölgedeki konumundan ve ilerlemelerinden memnun olduğunu ve İran’ın zaferini kendi zaferi olarak kabul ettiğini vurgulayarak “Bolivya Meclisi, ikili anlaşmaların en kısa zaman hayata geçmesi için tüm çabalarını harcamaya kararlı” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (19) içerik yüklenmiştir.