FilistinHaberlerOrtadoğu

Yeni Meclis seçilene kadar eski Meclis geçerlidir

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden ve Filistin Parlamentosu’ndaki Değişim ve Islah Grubu sözcüsü Dr. Salah El-Berdevil, Filistin Parlamentosu’nun yetkilerini Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Kurulu’na nakletmekten bahsetmenin anayasayı bilmemekten kaynaklandığını söyleyerek, seçimler yapılarak yeni parlamento seçilene kadar mevcut parlamentonun görevine devam edeceğini bildirdi.

Salah El-Berdevil, Filistin gazetesinin bugünkü (18 Kasım Çarşamba) sayısında yayınlanan açıklamalarında Filistin Anayasası’nda parlamentonun nasıl seçileceğini ve görevinin nasıl sona ereceğini belirlediğine dikkat çekerek, “Mevcut milletvekillerinin meşruiyeti ancak Batı Yaka ve Gazze Şeridi’nde aynı anda gerçekleştirilecek seçimlerle yeni meclisin üyelerinin belirlenmesiyle ortadan kalkar” dedi.

FKÖ Merkez Kurulu veya herhangi bir kurumun Filistin Parlamentosu’nu fesh etme yetkisine sahip olmadığını hatırlatan El-Berdevil, söz konusu kurumların halkın seçimiyle oluşturulan kurumlar olmadığını ve meşruiyetinin bulunmadığını ifade etti.

Bu tür açıklamaların gerginliği tırmandırma yönünde atılmış adımlar olduğuna işaret eden Salah El-Berdevil, “Fetih’in seçim sonuçlarını kabul etmemesi, siyasi alanda ortak kabul etmemesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle Fetih çoğunluğun görüşüne saygı duymamakta ve ona karşı dış güçlerden yardım istemektedir” dedi.

Fetih Hareketi’nin direnişe olan inancını yenilemeye davet eden Berdevil, Fetih’ten müzakere seçeneğinin Filistin halkının tek seçeneği olduğu görüşünden vazgeçmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (39) içerik yüklenmiştir.