FilistinHaberlerOrtadoğu

Yeni meclis seçilinceye kadar eskisi yetkilidir

Filistin Parlamentosu Başkanı Dr. Aziz Duveyk, milletvekillerinin esir alınmasının ve Gazze’deki parlamento binasının bombalanmasının amacının Filistin Parlamentosu’nu görevini yapamaz hale getirmek olduğunu söyledi.

Duveyk, bugün (24 Ocak Pazar) Ramallah’ta düzenlediği basın toplantısında, Filistin Parlamentosu’nun görevinin anayasaya göre devam ettiğini belirterek, mevcut parlamentonun görevinin seçimler yapılıp yeni parlamentoya seçilen üyeler yemin edinceye kadar süreceğini bildirdi.

Adalet seçeneğine ve yönetimin barışçı yolla el değiştirmesi ilkesine bağlılığını dile getiren Duveyk, Filistin’de yaşanan bölünmüşlük haline de bir son verilmesi gerektiğini kaydetti.

Ulusal uzlaşının zorla veya Filistin halkının aleyhine olan Ortadoğu Dörtlüsü’nün şartlarını dayatarak kabul ettirilemeyeceğini ifade eden Duveyk, Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinlileri aç bırakarak ve Gazze’nin etrafına duvar örerek de uzlaşma sağlanamayacağını belirtti.
Başta Hamas ve Fetih grupları olmak üzere tüm parlamento gruplarını Filistin Parlamentosu çatısı altında bir araya gelmeye ve Filistin halkına karşı anayasal ve ahlaki görevlerini üstlenmeye çağıran Duveyk, Filistin’i kasıp kavuran, Filistin halkının çıkarlarına zarar veren ve yeni nesillerin geleceğini karartan bölünmüşlük haline bu şekilde son verilebileceğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.