HaberlerİranOrtadoğu

Yeni nükleer tesisin füzelerle alakası yok

İslami İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hasan Kaşkavi, Kum kentinde kurulacak olan yeni uranyum zenginleştirme tesislerinin son füze denemeleri ile ilgisinin olmadığını açıkladı.

Haftalık basın toplantısında konuşan dışişleri bakanlığı sözcüsü Hasan Kaşkavi, korsan İsrail dışişleri bakanının İran’ın yeni nükleer tesislerinin askeri amaçlı olduğu iddiaları hakkında yaptığı açıklamada bu tesislerin barışçı amaçlar doğrultusunda kurulduğunu ve uluslararası yasalara da aykırı olmadığını belirtti.

Kaşkavi bu konuda korsan İsrail elebaşlarının iddialarının cevap verilmeye bile değmediğini belirterek UAEK’nun İran’ın nükleer programının barışçı olduğunu vurgulayan 20 raporunu hatırlattı.

Sözcü ayrıca Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran ziyaretinin tarihini daha sonra açıklayacağını belirterek İran milli güvenlik yüksek konseyi sekreteri Celili’nin de AB dış politika sorumlusu Solana ile İsviçre’de görüşeceğini kaydetti.

Kaşkavi daha sonra İran’ın yeni nükleer tesislerinin son füze denemeleri ile ilgisi olmadığını, Büyük peygamber (sav) – 4 askeri tatbikatının tamamen savunmaya ve caydırıcılığa yönelik bir takbikat olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.