HaberlerİranOrtadoğu

Yeni tesislerle ilgili kimsenin görüşüne aldırış etmeyiz

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Güvenlik Konseyinin son kararının İran’ın yeni zenginleştirme tesislerinin yapımıyla ilgili olmadığını ve İran’ın NPT’deki haklarına uygun hareket ettiğini belirtti.

Basın mensuplarına konuşan Salihi, İran’ın 2011 yılında üçüncü zenginleştirme tesisinin yapımı konusundaki kararı ile ilgili bir soruya şu yanıtı verdi: “dokuz ay önce onaylanan hükümetin kararına göre Atom Enerjisi Kurumu, ülkede 10 yeni zenginleştirme tesisi belirlemekle yükümlüdür. Cumhurbaşkanı ve hükümet gerekli kararı aldıkları takdirde gelecek yılın başında zenginleştirme tesislerinden birinin temeli atılabilir.”
10 yeni tesis için yer bulmanın mümkün olup olmadığı yönündeki bir soru üzerinde Salihi “bu konuda son aşamaya geldik ve konuyla ilgili cumhurbaşkanına bir rapor sunduk” dedi.

Bazı Batılı yetkililerin üçüncü zenginleştirme tesisinin 1929. Sayılı Güvenlik Konseyi kararına aykırı olduğu yönündeki sözleri ile ilgili olarak Salihi, Güvenlik Konseyinin kararlarını baz almadıklarını NPT ve UAEK tüzüğüne uygun hak ve hukukları gereği hareket ettiklerini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.