AsyaHaberler

Yeni Zelanda 6,9 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı

Yeni Zelanda 6,9 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Deprem, başkent Wellington’a 57 kilometre açıklıkta denizde meydana geldi.

Yeni Zelanda’da meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki deprem, başkent Wellington ve yüzlerce kilometre genişliğindeki bir bölgeyi etkiledi. Depremde henüz ölen veya yaralanan olmadığı belirtildi.

Wellington kenti polis müfettişi Marty Parker, AP haber ajansına yaptığı açıklamada, ‘kentte küçük çaplı hasar oluştuğunu ve bazı bölgelerde elektrik kesintileri yaşandığını’ belirtti.

Kentte yaralı olduğuna dair bir bilgi bulunmazken, tsunami yaşanmadığı ifade edildi.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), depremin merkez üssünün Wellington’un 57 kilometre güneybatısında yer alan Cook Strait olduğunu açıkladı. Deprem, yerin 10 kilometre derinliğinde meydana geldi.

Depremin neden olduğu sarsıntılar, Yeni Zelanda’nın Wellington’dan yüzlerce kilometre ötesindeki North Adası’nda da hissedildi.

Parker, ‘depremin akşam saatlerinde yaşandığını, oluşan hasarın gündüz olduğunda daha net anlaşılacağını’ söyledi.

Yeni Zelanda, Pasifik bölgesinin deprem kuşağı olarak da bilinen ‘Ateş Çemberi’nde yer alıyor. Christchurch kentinde 2011’de yaşanan depremde, 185 insan hayatını kaybetmiş ve kent merkezinde büyük hasar meydan gelmişti.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu’nun, merkezini başkent Wellington’un 57 kilometre güneybatısındaki Cook Strait bölgesi olarak açıkladığı depremin yerin 10 kilometre derinliğinde oluştuğu belirtildi.

Depremde, can ve mal kaybı olup olmadığına ilişkin henüz bilgi yok.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.