AsyaAvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Yeni Zelanda Başbakanı’nın Üst Düzey Danışmanı İrana Gitti

İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik komisyonu başkanı Suriye’de kan ve şiddete son verilmesi gerektiğini belirtti.

İRNA’nın bildirdiğine göre İslami Şura meclisi milli güvenlik komisyonu başkanı Alaeddin Brucerdi dün Yeni Zelanda başbakanı üst düzey danışmanı ile bir araya gelerek, Suriye’de askeri seçeneğin mevcut kaosu bitiremeyeceği gerçeği nedeni ile tarafların siyasi müzakereyi kabul ettiğini belirtti. Brucerdi, Suriye’de hükümetin düşürülmesi için Amerika ve bölgedeki müttefiklerinin yanlış siyaset ve hesaplarının bölgede yeni bir krizin yaşanmasına sebep olduğunu ifade etti.

Çeşitli alanlarda karşılıklı işbirliğinin gelişmesi ve pekişmesinin önemine vurgu yapan Alaeddin Brucerdi, İran ve Yeni Zelanda arasında siyasi, ekonomi, ve kültürel alanlarda uygun ortamların bulunduğunu, parlamenter işbirliği gelişmesiyle söz konusu alanlardan yararlanma imkanının daha da kolaylaşabileceğini söyledi.

Yeni Zelanda başbakanı üst düzey danışmanı Tim Webster de Asya ülkeleri ile ekonomi ve siyasi ilişkilerin gelişmesinin ülkesinin önceliklerinden olduğuna işaretle, bunun ise Yeni Zelanda’nın siyasi temel ilklerinden olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (28) içerik yüklenmiştir.