AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Yerleşim inşaatları durmadan barış görüşmesi yok

Amru Musa, işgalci İsrail’in Kudüs’te Filistinlilere karşı saldırılar düzenlemesini kınarken, Yahudi yerleşkeler durdurulmadan Siyonist İsrail’le uzlaşma müzakerelerinin mümkün olmadığını vurguladı.

Fas’ta katıldığı bir basın toplantısında konuşan Amru Musa “Yahudi yerleşke kurma işi durdurulmayacaksa, müzakereler niye” diye vurguladı.

Fransa haber ajansının bildirdiğine göre, Arap Birliği Genel Sekreteri Amru Musa, uzlaşma müzakereleri başlatılmadan önce işgal altındaki Filistin topraklarında Yahudi yerleşkeler yapma projesinin durdurulması gerektiğinin altını çizerken “Yahudi yerleşke kurma işi durdurulmazsa, müzakereler de ciddi olamaz” diye konuştu.

Amru Musa daha sonra korsan İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında Filistinliler aleyhine gerçekleştirdiği yasa dışı girişim ve saldırılarına değinerek “Onlar (Siyonistler) neden Filistinlileri evlerinden barklarından etme pahasıyla (işgal ettikleri topraklarda) nüfus dokusunu değiştirmeye çalışıyorlar” diye sordu.

Adaletten uzak bu durumun, ABD hükümetinin işgalci İsrail’e daha fazla baskı yapması gerektiğini de belirten Arap Birliği Genel Sekreteri Amru Musa ayrıca “Eğer İsrail, bu şekilde uluslararası kanunlara aykırı davranmakta ısrarlıysa, o zaman İsrail’le Filistinliler arasında ilişkilerin normalleştirilmesinin mümkün olmayacağı demektir” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.