FilistinHaberlerOrtadoğu

Yerleşimler ABD’nin izni ile genişletiliyor

Filistin Bayındırlık ve İskân Bakanı Dr. Yusuf el-Mensi, işgalcilerin yönetiminde olan Kudüs belediyesinin Şeyh Cerrah mahallesinde 20 bin konut inşa etme kararını şiddetle kınadığını ifade etti.

Dr. Mensi bugün (24 Mart Çarşamba) yaptığı açıklamada şöyle dedi: “İşgal altındaki Kudüs şehrinde yerleşim birimlerinin inşa edilmesi, var olan yerleşkelerin de genişletilmesi işgal rejiminin Filistin halkına, toprağına ve tarihine karşı sürdürdüğü saldırı ve cinayetlerin bir halkasıdır.”

Bakan devamla, işgal devletinin Kudüs şehrinde, Batı Yaka’da ve diğer Filistin topraklarında her gün yeni yerler gasp ederek uluslararası tüm sözleşme, hukuk ve anlaşmaları çiğnediğini söyledi.

İşgal yönetiminin yerleşkeleri genişletme işini Amerika’nın onayı ile yaptığını belirten el-Mensi, “Kudüs ve Batı Yaka’da bu vahşeti sergileyen işgal rejimi Gazze’yi kuşatmaya, bölgenin imarını engellemeye ve burada yaşayan halkın büyük bir felaket yaşamasına neden olmaya da devam ediyor” şeklinde konuştu.

Açıklamasının sonunda Kudüs ve Batı Yaka’da işgal devletine karşı direniş gösteren Filistin halkını tebrik ettiklerini belirten el-Mensi, buradaki direnişi desteklediğini ifade eden Başbakan Heniyye ile Filistin hükümetini de takdir ettiklerini sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (44) içerik yüklenmiştir.