HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

Yılda 400 Amerikalı polis tarafından vurularak öldürülüyor

Amerika’da her yıl 400’ün üzerinde kişi polis tarafından vurularak öldürülmekte. Ancak yargı karşısına çıkarak yargılanan polis sayısı ise sayılıdır.

ABD’de silahsız siyahi genç Michael Brown’ı öldüren polisi aklayan jüri kararının ardından Ferguson kasabasında başlayan ‘adalet’ protestoları ülkenin 170 şehrine yayıldı.
ABD’de 18 yaşındaki silahsız siyahi genç Michael Brown’ı öldüren polisin yargılanmasına gerek görmeyen mahkeme kararından sonraki ikinci günde de ülkenin dört bir tarafında yeni protesto gösterileri düzenlenirken, olayların merkezi Ferguson’daki gerilim devam etti.
Öte yandan St. Louis’de bir eve düzenlenen operasyona iki FBI görevlisi silahla vuruldu. Yetkililer, olayın gösterilerle ilgisi olmadığını söyledi.

Resmi veriler Michael Brown olayının münferit olmadığını gösteriyor. FBI’ın son raporuna göre, haftada iki siyahi Amerikan vatandaşı beyaz bir polis tarafından öldürülüyor. FBI’ın rakamlarına göre, polisler yılda ortalama 400 kişiyi haklı görülebilecek gerekçelerle öldürüyor. Geçen yıl ise bu rakamın 463’e yükseldiği kaydediliyor.Bowling Green State Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir çalışmanın verilerine göre, polis 2005-2011’de “haklı görülebilecek gerekçelerle” 2 bin 718 kişiyi öldürdü. Ancak bu güvenlik güçlerinden sadece 41’ine cinayet ya da ölüme sebebiyet verme suçlarından dava açılabildi. Diğer hadiselerde ise Ferguson’da olduğu gibi güvenlik görevlileri aklanarak takipsizlik kararları verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Temmuz 2024 (10) içerik yüklenmiştir.