HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuSuriyeTürkiye

Yıllardır gizlice terörist eğiten Türkiye artık açık açık eğitecek

Türkiye basını, Ankara ile Washington’un Suriyeli silahlı muhaliflerin eğitilmesi ve donatılması konusunda anlaştıklarını duyurdu.

Hürriyet gazetesi diplomatik kaynaklardan naklen verdiği haberde, ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakat uyarınca, MİT’in seçtiği 2 bin Suriyeli muhalif, Suriye sınırı yakınındaki üslerden birinde Türk subayları veya Amerikan askerleri tarafından eğitilecek.

Haberde, ABD eğitilen Suriyeli muhaliflere ekipman yardımı yapacağı, eğitim gören kişilerin, 400’er gruplar halinde, Suriye’ye gönderileceği belirtildi.

İki ülke arasındaki mutabakat ABD Başkanı Barack Obama’nın koalisyona özel temsilci olarak atadığı emekli General John Allen ve yardımcısı Brett McGurk’ın, Türkiye’deki temasları sırasında sağlandı.

Tarafların anlaştığı açıklaması ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf’tan geldi. Dün Washington’daki basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Harf, “Türkiye, Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi ve teçhizatlandırılması çabalarını desteklemeyi kabul etti.” dedi. Dışişleri sözcüsü, bu kapsamda Amerikalı bir heyetin önümüzdeki hafta konuyla ilgili askeri detayları netleştirmek için Ankara’yı ziyaret edeceğini sözlerine ekledi.

Ancak askeri planlamanın detaylarıyla ilgili bilgi vermedi. Harf, detaylara değinmese de Washington’un İncirlik üssünü kullanmak istediği biliniyor. ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’den talep ettikleri kilit askerî katkının İncirlik üssünün kullanılması ve Suriyeli ılımlı muhaliflere eğitim ve teçhizat sağlanması anlaşması olduğunu belirtti.

Bu arada, ABD Başkanı Barack Obama’nın İç Güvenlik ve Terörle Mücadele Danışmanı Lisa Monaco, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüştü.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Monaco’nun bugün Fidan ile hali hazırdaki yakın terörle mücadele işbirliğini derinleştirmek ile IŞİD’e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona Türkiye’nin eşsiz kapasitesinin daha fazla entegre edilmesinin yollarını görüşmek için bir araya geldiği bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.