AvrupaHaberler

Yunanistan borçlarını 32 yılda ödeyebilecek

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, “Yunanistan’ın farklı borçları, bu borçların farklı ödeme tarihleri var. Yunanistan’ın borçlarının ortalama vadesi yaklaşık 32 yıl. Borç sürdürülebilirliği konusunda özel önlemler, kurtarma programı sonunda değerlendirilecek.” dedi.

Dijsselbloem, Brüksel’de yapılan ve ilk kez Yunanistan için borç yeniden yapılandırılmasının ele alındığı olağanüstü Avro Grubu toplantısı sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yunanistan Parlamentosu’nun dün onayladığı emeklilik ve gelir vergisi reformundan ötürü memnuniyet duyduklarını vurgulayan Dijsselbloem, yapılan anlaşma doğrultusunda toplantıda borç sürdürülebilirliği konusunu görüştüklerini belirtti.

Dijsselbloem, Yunanistan’ın borç yapılandırması hakkında gereklilik, zamanlama, dizayn ve koşulların ele alındığını, Yunanistan’ın borçlarının yeniden yapılandırılması hakkında kararın daha sonra verileceğini söyledi.

Toplantıda, Yunanistan ile kısa, orta ve uzun vadede yapılacakların değerlendirildiğini kaydeden Dijsselbloem, Yunanistan’ın mali hedefleri tutturması durumunda, ilave borç gerekirse bu durumun kurtarma programından sonra karara bağlanacağını ifade etti.

Dijsselbloem, Avro Grubu’nun 24 Mayıs’ta tekrar toplanacağına işaret ederek, “Yunanistan’ın farklı borçları, bu borçların farklı ödeme tarihleri var. Yunanistan’ın borçlarının ortalama vadesi yaklaşık 32 yıl. Borç sürdürülebilirliği konusunda özel önlemler kurtarma programı sonunda değerlendirilecek.” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Ağustos 2021 (18) içerik yüklenmiştir.