HaberlerAvrupaDünyaOrtadoğu

Yunanistan ile Fransa Arasındaki Savunma Anlaşmasının Onaylanması

Yunan milletvekilleri Perşembe günü Fransa ile üçüncü bir ülke tehdidine karşı savunma anlaşmasını onayladılar. Stratejik askeri ve savunma işbirliği anlaşması iki ülke arasında yakın zamanda imzalanmış ve Yunanistan’a üç Fransız savaş gemisinin satışını içeriyordu.

Yunanistan Başbakanı Kyriakis Miçotakis, anlaşmanın meclis oylamasından önce yaptığı açıklamada, “Anlaşma, ilk kez, üçüncü bir tarafın iki ülkeden birine saldırması durumunda askeri yardım gönderileceğini şart koşuyor.” dedi. Miçotakis zımni bir şekilde Türkiye’ye atıfta bulunarak, “Akdeniz’de kimin kimi savaşla tehdit ettiğini hepimiz biliyoruz” diye ekledi.

Bu savunma anlaşmasının Yunanistan Parlamentosu’nda onaylanması, Avrupa’da askeri işbirliği alanında önemli bir gelişme sayılır Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yayılmacılığına karşı atılan bir önemli bir adımdır.

Almanya’dan sonra Avrupa’nın en önemli ikinci ülkesi olan ve Avrupa’da her zaman bağımsız savunma kabiliyetlerinin oluşturulmasını savunan ve aynı zamanda Türkiye ile son yıllarda sayısız gerilimler yaşayan Fransa, şimdi de bir savunma kararı alarak Akdeniz çatışmasına girmiş ve Yunanistan ile anlaşmaya yönelerek direkt Doğu Akdeniz sahasına inmiştir.

Yunanistan ve Fransa, her ikisi de NATO üyesidir, buna göre bir üye ülkeye yapılan saldırı tüm üyelere yapılmış sayılır. Ancak paktın üyeleri olan Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilimler askeri ittifakta durumu iyice karıştırdı.  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçtiğimiz günlerde Doğu Akdeniz’de bu ülkenin artan askeri varlığının altını çizerek Türkiye’yi Yunanistan ile tartışmalı sularda petrol ve doğalgaz aramalarını askıya almaya çağırdı.

Aslında, Kıbrıs konusundaki tarihi ve uzun süredir devam eden anlaşmazlıklara ek olarak, Yunanistan ve Türkiye son yıllarda Doğu Akdeniz’deki deniz sınırları ve enerji kaynakları konusunda geniş çaplı gerginlikler ve anlaşmazlıklar ile karşı karşıya kaldı. İki ülke şu anda sorunlar sistemi ile karşı karşıya olduğu söylenmelidir.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.