AvrupaHaberler

Yunanistan NATO’dan Ege denizinde kendi güçlerini takviye etmesini istedi

Yunanistan başbakanı, NATO’dan Ege denizinde kendi güçlerini takviye etmesini istedi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye’nin taleplerinin Ege denizinde Avrupa’ya göçmen ve mülteci taşıyan kaçakçıları engelleme görevinde olan NATO gemileri için engel yarattığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesinin ardından basın toplantısında konuşan Çipras, engellerin arasında bölgeye tam operasyon erişimi verilmemesinin de olduğunu kaydetti.

Çipras, “NATO görevinin, sorunun çözümüne katkı sağlaması için Yunanistan tüm çabayı sarf edecek. Maalesef engellerin Türkiye’nin tek taraflı talepleri ve pozisyonundan kaynaklandığı net. Bu talep ve pozisyonlar bizim hava sahamızı ihlal sayısındaki artışla da ifade ediliyor” dedi.

NATO mart ayında gemilerini Yunanistan ve Türkiye’nin Ege’deki sularına göndermişti. Dün yapılan açıklamada NATO Türkiye’den Yunanistan’a giden göçmen sayısının önemli şekilde düştüğünü fakat kaçakçıların rotaları hızlı bir şekilde değiştirebildiğini, dolayısıyla yetkililerin güvenlik çabalarını çok erken sonlandırmamaları gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 10 Temmuz 2020 (13) içerik yüklenmiştir.