AvrupaHaberler

Yunanistan’da başbakana karşı gensoru başarısız sonuçlandı

Yunanistan başbakanı karşıtlarının hükümete karşı verdikleri gensoru önergesi sonuç vermedi.

Reuters’in bildirdiğine göre başbakan Alexis Tsipras’ın muhaliflerinden “Yeni Demokrasi” partisi hükümete karşı gen soru önergesi verdi ama bu önerge 127 evet oyu karşısında 153 hayır oyuyla reddedildi.

Alexis Tsipras, Makedonoya adının değiştirilmesi planını kabul etmesi nedeniyle sert eleştirilere muhatap olmaktaydı.

Atine ve Üsküp 1991 yılından beri Makedonya adı üzerinde anlaşmazlık içindeydiler.

Öte yandan Yunanistan’da ırkçı-faşist Altın Şafak partisi milletvekili Kostas Barbarusis’in, parlamento kürsüsünden, Yunan Silahlı Kuvvetleri komutanlarından verdikleri yemine sadık kalarak vatan hainleri oldukları iddiasıyla, Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Başbakan Aleksis Çipras ve Savunma Bakanı Panos Kammenos’u tutuklamalarını istemesi, ülkede şok etkisi yarattı.
Yunan Genel Kurmay Başkanlığı Atina’da kopan gürültü üzerine bir açıklama yapmak ihtiyacını duydu.

Açıklamada “Silahlı Kuvvetlerin görevi, Anayasa’da öngörüldüğü şekilde, ülkenin toprak bütünlüğünü, ulusal egemenliğini ve herhangi bir dış tehdit ya da saldırı karşı vatandaşların güvenliğini korumaktır” denildi.

Atina Savcılığı, Savunma Bakanı Kammenos ve Adalet Bakanı Stavros Kontonis’in girişimleri üzerine “vatan hainliği için hazırlık yaptığı” gerekçesiyle Barbarusis aleyhinde soruşturma başlattı.

Yunan generallere darbe çağrısında bulunan Barbaruris, kendisini parlamentoda gözaltına almaya gelen polislerden kaçmayı başardı ve makam otomobiline binerek, hızla parlamentodan uzaklaştı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (16) içerik yüklenmiştir.