AvrupaHaberler

Yunanistan’da çalışanlar 24 saatlik greve gitti

Yunanistan’da kamu ve özel sektör çalışanları, hükümetin yeni tasarruf paketini protesto için 24 saatlik greve gitti.

Greve kamu kurumları, yerel yönetimler, devlet radyo ve televizyon kurumu ve Yunan haber ajansı çalışanları da katılıyor. Hava trafik kontrolörleri de greve destek verdiği için birçok uçak seferi iptal edildi.

Devlet hastanelerindeki doktorlar ve sağlık çalışanları da greve katıldı. Eylemciler hükümetin aldığı tasarruf önlemlerinin ekonomik büyümeyi durdurduğunu ve resesyonun etkilerinin daha da artmasına yol açtığını belirtti.

Yeni kesinti ve vergi artışını beraberinde getiren yeni tassaruf paketiyle, 30 bin memurun bir bölümü işsiz kalırken, 20 bin kişinin de erken emekli edilmesi kararlaştırıldı.

IMF ve Avrupa Birliği, bütçe kesinti planını yerine getiremeyeceğini duyuran Yunanistan’a yeni kredi dilimi vermeyi ertelemişti.

Ekim ayı sonuna kadar Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu’nun 8 milyar euroluk ek ilave yardımı gelmezse, Yorgo Papandreu hükümetini daha zor günler bekliyor. Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu’ndan oluşan troyka, Yunanistan’ın ek tasarruf önlemleri almamasını gerekçe göstererek, ek yardım kararını erteledi.

Yunanistan’da işten çıkarmaları protesto eden kamu çalışanları, dün bakanlık binalarını işgal ederek, maaşlarda kesinti ve işçi çıkarmalarına sessiz kalmayacaklarını belirtmişlerdi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.