AvrupaHaberler

Yunanistan’da devlet televizyonuna baskın yapıldı

Çalışanların işgal ettiği eski devlet yayın kuruluşu ERT binasına göz yaşartıcı gaz atarak girildi, çok sayıda kişi gözaltına alındı

Yunanistan’da polis çalışanların işgal ettiği eski devlet yayın kuruluşu ERT binasına göz yaşartıcı gaz atarak girdi, binayı boşalttı ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Binanın çevresindeki göstericileri dağıtıp kordon oluşturan polis, binayı oda oda arayarak işgalcileri çıkarttı.

Hükümetin Haziran ayında ERT’yi kapatıp 2 bin 600 çalışanının işine son vermesi ardından, çalışanlar işgal eylemi başlatmış ve internet üzerinden yayını sürdürmüşlerdi.

BBC’nin haerine göre, bu sabahın erken saatlerinde polis Atina’nın kuzeyindeki Aya Paraskevi mahallesindeki binaya bir operasyon düzenledi. Bina dışındaki 200 civarında destekçiyi göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtan polis binayı oda oda dolaşarak boşalttı. 20’yi aşkın eski devlet yayın kuruluşu çalışanı çıkarıldı, ama çıkmayı reddeden üç işgalci gözaltına alındı.

ERT, 1989’da özel televizyon kanalları açılıncaya kadar Yunanistan’daki tek yayın kuruluşuydu. Özel sektör rekabeti karşısında ayakta kalabilmesi için defalarca yeniden yapılandırılan kuruluşun reytingleri 1990’ların ortalarından bu yana sürekli düşüş gösteriyordu.

Haziran ayında Yunanistan hükümetinin, ekonomisini yeniden yapılandırma ve borçlarını geri ödeme konusunda uluslararası alacaklılarını memnun etme çabaları çerçevesinde Başbakan Andonis Samaras, ERT’nin kapatıldığını açıkladı.

ERT’nin kapatılması üzerine sol bir parti Andonis Samaras başbakanlığındaki koalisyondan çekilmiş, hükümetin düşmesine ramak kalmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Ocak 2023 (10) içerik yüklenmiştir.