HaberlerİranOrtadoğu

Yüzsüzlük ve kabadayılık dönemi bitmiştir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, tüm dünya’nın nükleer silahlardan arındırılmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, bir açılış için gittiği Hürmüzgan eyaletinde, yaptığı konuşmada, dünya savaşları ve hala sürüp gitmekte olduğunu, çatışmalarda milyonlarca insanın hayatını kaybettiğini belirterek, Batılı ülkelere hitaben, ”En büyük katliamları, ihanetleri ve en çirkin işleri yapın sonra da diğer milletleri borçlu çıkarın.Artık bu dönem geride kaldı, bugün milletler sizlerden hakkını istiyor, onlardan biri de İran halkıdır” dedi.

İnsan hakları ve adalet iddiasında olanların Hiroşima’da atom bombası, Irak’ta uranyum kullandıklarını belirten Ahmedinejad, ”Dünya, kitle imha silahlarından arındırılmalı” diye konuştu.

Batılı ülkeleri, diğer milletlerin hak ve hukukuna saygılı davranmaya çağıran Ahmedinejad, zulüm üzerine kurulu düzenin yeniden icrasına izin vermeyeceklerini belirtti.

”Yüzsüzlük ve kabadayılık dönemi sona erdi” diyen Ahmedinejad, düşüncenin zorbalığa, medeniyetin cahilliğe ve mantığın mantıksızlığa galip geleceğine inandıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Batılı ülkelerin çeşitli bahanelerle İran’a baskı yapmak istediğini, ancak başarılı olamayacağını vurgulayarak, ”İran halkı, avucunuzda ne olduğunu ve niyetinizi biliyor”dedi.

Ahmedinejad, ”İnsan hakları, nükleer enerji ve diğer bahanelerle, oyunlarla, baskılarla, propagandalarla bize diz çöktüreceklerini sanıyorlar, ama yanılıyorlar” ifadesini kullandı.

İran’ın Nükleer enerji faaliyetlerinde kimseden izin almayacağını, asıl cevap vermesi gerekenlerin karşı taraf olduğunu kaydeden Ahmedinejad, ”Hak ve hukukumuzu savunmada bir iğne başı büyüklüğünde bile geri adım atmayacağız” diye konuştu.

Ahmedinejad, İran’ın mütevaziliği karşısında Batılıların sürekli yüzsüzlük yaptığını ve alacaklı gibi davrandığını ,belirterek, ”kavgadan değil, uzlaşmadan, işbirliğinden ve müzakereden yana olduklarını” söyledi.

İran Cumhurbaşkanı, ”dünya savaşları, son Şah’ın 25 yıllık dönemi ve devrim sonrasındaki 30 yıllık sürede uğradıkları zararlardan dolayı Batılı ülkelerden tazminat talep edeceklerini” yineledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.