FilistinHaberlerOrtadoğu

Yüzyılın Anlaşması’nın resmen ilan edilmesi arifesinde İsrail’in şiddet eylemleri arttı

Haber kaynaklar, İsrail rejiminin son haftalarda ve ABD tarafından “Yüzyılın Anlaşması”nın resmen açıklanması arifesinde Filistinliler’e karşı şiddet eylemlerinin arttığını bildiriyor.

Siyonist rejim son haftalar ve aylarda Gazze’ye yönelik hava saldırılarını tırmandırırken Batı Yaka’daki muhtelif noktalara da sık sık baskın düzenliyor.

İşgal rejimi İsrail’in Filistinliler’e karşı saldırıları, ABD’nin “Yüzyılın Anlaşması” olarak bilinen belgeyi resmen açıklayacağı günlere denk gelmiş bulunuyor.

Bu bağlamda İsrail el-Yevm gazetesi, Yüzyılın Anlaşması olarak bilinen sözde barış planı konusunda acil istişarelerde bulunmak üzere işgal topraklarındaki büyükelçisini çağırdığını duyurdu.

Ayını Siyonist gazete ayrıca, Yüzyılın Anlaşması planının neredeyse hazırlandığını ve son şeklini almak üzere olduğunu, yakın zamanda hatta ilan edilebileceğini aktardı.

ABD’nin Sözde Ortadoğu Barış Temsilcisi Jason Greenblatt , işgal topraklarındaki büyükelçisi David Fraidman ve Başkan Donald Trump’ın üst düzey danışmanı ve damadı Jared Kushner’ başta olmak üzere bir Amerikan heyetin gözetiminde hazırlanan Yüzyılın Anlaşması, ciddi tepkilere yol açmıştır.

Bu bağlamda Lübnan Hizbullahı Merkez Komisyonu üyesi Şeyh Nebil Kavuk, sözde plan olan ‘Yüzyılın Anlaşması’nın tehlikeli hedefine işaret ederek; Arabistan’ın korsan İsrail’le ilişkilerini normalleştirmesi Arap dünyası tarihine kara bir leke olarak geçecektir.

Kavuk, Jebchit şehrinde yaptığı açıklamada; “Arabistan’ın sözde plan olan ‘Yüzyılın Anlaşması’nı uygulamaya çalışmadaki çabası, Filistin ve Kudüs’ü elden çıkarmak, Siyonistlere hak vermek, hakkın asıl sahibine dönmemesine göz yummak ve Siyonist rejimin Yahudi olduğunu itiraf etmek anlamına gelmektedir.” derken, Filistin Halk Kurtuluş Örgütü lideri Mahmud Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne yaptığı açıklamada Amerika’nın, “Asrın Anlaşması” isimli planı yolundaki girişimlerinin faydasız olduğunu bildirerek, bu planın yenilgiye mahkum olduğunu açıkladı.

Nebil Ebu Rudeyne bu konuda yaptığı açıklamada “Asrın Anlaşması” Filistinliler tarafından kabul görmediği ve uluslararası anlaşmalarla uyum içinde olmadığı sürece yenilgiye uğramış bir anlaşma olacağını bildirdi.

Filistin Halk Kurtuluş Örgütü Yürütme Komitesi Sekreteri Saib Arikat da Filistinli liderlerin Yüzyılın Anlaşması’na karşı olduklarını ilan ettiklerini belirterek, bunun detaylarının ifşa edilmesini beklemeyeceklerini kaydetti.

Arikat ayrıca, ABD’nin büyükelçiliğini Tel-Aviv’den Kudüs’e taşımak suretiyle Filistinliler’in haklarını yok etmek peşinde olduğunu vurguladı, bu plandan amacın da Siyonistler’in ırkçı politikalarına ve yerleşim faaliyetlerine ABD’nin standartları çerçevesinde meşruluk kazandırmak olduğunu kaydetti.

Filistin meselesinin Arap rejimleri tarafından mutlak terki anlamına gelen İsrail yapımı ‘Yüzyılın Anlaşması’na Filistin devletini tamamen topraksızlaştırmak anlamına geliyor ve Gazze’yi Sina’ya süpürmeyi hedefliyor. Bu tam olarak Filistin topraklarının Yahudileştirme projesi. Dolayısıyla Trumpçı diplomasiyi pekiştiren tek gerçeklik Trump ya da İsrail değil, bizatihi Arap devletlerinin kendileri.

ABD başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017 tarihinde işgal altındaki Kudüs şehrini siyonist İsrail’in başkenti olarak resmiyete tanıdığını açıklamış ve ardından Amerika dışişleri bakanlığına Amerikan elçiliğinin Telaviv’den Kudüs’e taşınması direktifini vermişti.

Kudüs’ü işgal rejiminin başkenti olarak tanıyıp, ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşınması kararı alan Donald Trump’ın ABD’de iktidara gelmesinden sonra Filistin’de yaşanan gelişmelere bakıldığında, Siyonist rejimin şiddet eylemlerinin ABD’nin her türlü yardımıyla arttığı anlaşılıyor.

Milletleri bastırmakta uzun geçmişi olan ABD’nin yaktığı yeşil ve bulunduğu yardımı sayesinde işgal rejimi Filistinlileri artan şekilde sindirmek ve intifadayı durdurmak için yol haritası hazırlamakla meşguldür.

ABD de Yüzyılın Anlaşması’nı bölge ülkelerine kabullendirmek için korku ve dehşet için ortam oluşturmaya çalışarak, dünyanın siyasi haritasında Filistin’i silme peşindedir.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.