HaberlerİranOrtadoğu

Zahar: Haniye’nin Mektubunun Mesajı, HAMAS’ın İran İle İlişkilerini Geliştirmektir

HAMAS’ın kıdemli üyelerinden Zahar, Tesnim’e yaptığı açıklamada; HAMAS Lideri İsmail Haniye’nin İslam İnkılabı Rehberi’ne yazdığı mektubun önemine işaretle, HAMAS’ın ilişkilerini eskide olduğu gibi onarmaya çalıştığını ve İran’ın Siyonistlerle mücadelede önemli ülkelerden biri olduğunu vurguladı.

Son günlerde Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei’ye bir mektup göndererek, HAMAS’ın İran ile sağlam ilişkilerine vurgu yaptı.

Bu bağlamda Tesnim Haber Ajansı, HAMAS’ın üst düzey üyelerinden Dr. Mahmut Zahar ile bir röportaj yaptı.

Zahar ilk önce, Haniye’nin İslam İnkılabı Rehberi’ne gönderdiği mektubuna işaretle, “Biz dünyanın neresinde olursa olsun İslam ümmetine teşekkür ediyoruz. Bu mektup, İslam ümmetinin diğer parçalarıyla ilişkilerimizi pekiştirmek için verdiğimiz çabalarımız gibi İran ile de münasebetlerimizin güçlenmesini gösteriyor, İran maddi ve manevi olmak üzere tüm araç ve imkanlarıyla bize yardım etti ve yanımızda durmaya devam ediyor ve bunda hiçbir değişiklik yok. Biz bu vesile ile İran ile ilişkilerimizi İslam ve Müslümanların lehine eski haline yeniden getirmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu mektubun HAMAS’ın Tahran ile ilişkilerini zayıflatmaya çalışan düşmanlara yönelik mesajına da değinen Zahar, “Siyonistler’e mesajı, “Vaadül Ahiret” savaşıdır, Biz Allah’tan bu savaştan zafer için yardım niyaz ediyoruz. Ayrıca Arap ve Müslüman kardeşlerimizden ön şartsız olarak yardım talep ediyoruz. İran’ın da bu önemli ülkelerden biridir.” açıklamasında bulundu.

HAMAS üyesi sözlerinin devamında, son savaşların ardından İsrail’in ulusal güvenliğini sağlayan unsurların zayıfladığını ve caydırıcılık gücünü kaybettiğine temasla, işgal topraklarının direniş füzelerinin menzilinde olduğunu kaydetti.

Zahar sözlerinin başka bir kısmında, Batı Şeria ve Kudüs’te intifadanın sürmesi gerektiğinin altını çizerek, esas sorunun Filistin Özerk Teşkilatı’nın Siyonist rejim ile güvenlik alanında işbirliği olduğunu vurguladı, ABD Başkanı Danald Trump’ın Kudüs kararına karşılık vermek için yegane yolun Batı Şeria’da da silahlı intifada olduğunu belirtti.

Arap dünyasındaki zengin devletlerin siyasi kararlarını da Batı’ya sattığını ve “Yüzyılın Anlaşması”nın da Batı’ya verilmiş bir rüşvetten ibaret olduğunu ifade etti.

HAMAS’ın üst düzey üyelerinden birine Lübnan’da Siyonistlerce suikast düzenlenmesi hakkında ise, bunun geniş çaplı bir savaş olduğunu ve HAMAS başta olmak üzere direnişçilerin dikkatli olmaları gerektiğini, düşman İsrail’in Arap ülkelerinde hainleri olduğunu hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.