FilistinHaberlerOrtadoğu

Zahhar: Filistin Özerk Yönetim Teşkilatı Oslo anlaşmasını iptal etmeli

Hamas’ın önde gelen liderlerinden Dr. Mahmud Zahar, Özerk yönetiminden ve Filistin Fetih hareketinden Oslo anlaşmasını iptal etmelerini istedi.

Filistin TV Muhabirinin verdiği habere göre Türkiye Kanal 9’a yaptığı açıklamada konuşan Hamas’ın önde gelen liderlerinden Dr. Mahmud Zahar, 1993 tarihide Filistin Özerk Yönetimi ile siyonist İsrail arasında imzalanan Oslo anlaşmasının Filistin halkı açısından yıkım ve musibetten başka bir sonuç vermediğini ve onun en son sonucunun ABD başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail için başkent olarak ilan etmesi olduğunu bildirdi.

Zahar, Trump’ın bu tutumundan sonra Filistin Özerk Teşkilatının görüşmeleri derhal durdurması ve işgal altındaki Filistin topraklarının kurtarılması için direniş metoduna baş vurması gerektiğini bildirdi.

Öte yandan Filistin milleti İslamî Cihat hareketinin çağrısı üzerine Cuma günü Gazze şeridi ve Batı şeria bölgelerinde sokaklara dökülerek ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararını protesto etti.

Gazze şeridinin kuzeyinde protestoculara hitaben konuşan İslamî cihat liderlerinden Şeyh Azam, Filistin özerk teşkilatı yanlış yoldan dönmek ve Amerika ve korsan İsrail ile mücadele için tarihi bir fırsatla karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

Şeyh Azam, 1993’te Yaser Arafat ve İshak Rabin arasında Oslo’da imzalanan anlaşma resmen öldüğünü, fakat bunu özerk teşkilatın ilan etmesi gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.