FilistinHaberlerOrtadoğu

Zahhar’dan El-Fetih’e eleştiri

Hamas’ın Siyasi Birim Üyesi Dr. Mahmud Zehhar, Hamas’la Fetih arasında 25 Temmuz 2009 tarihinde başlaması planlanan yedinci tur diyalog görüşmelerinin bir ay sonraya ertelenmesine Fetih’in inatçı tutumunun sebep olduğunu ifade etti. Zehhar, Fetih’in bu tutumunun devam etmesi durumunda bir anlaşmaya varılmasının da çok zor olacağını dile getirdi.

Dr. Mahmud Zehhar bugün (20 Temmuz Pazartesi) yaptığı açıklamada Fetih’in tutumunun görüşmelerde arabuluculuk yapan Mısır’da da ikili görüşmelerden bir sonuç çıkmayacağı kanaatinin oluşmasına sebep olduğunu ve onun da görüşmelerin başlamasının bir ay sonraya ertelenmesini tercih ettiğini dile getirdi.

Zehhar, Fetih’in anlaşmanın önüne sürekli yeni engeller çıkardığını ve görüşmeleri hep çıkmaz sokağa sürüklemeye kalkıştığını, bunun en yeni örneğinin de seçim sistemini değiştirmeye kalkışmak olduğunu ifade etti.

Zehhar, Hamas’ın Abbas’ın görev süresinin uzatılmasını kabul etmeyeceğini, Anayasaya aykırı bir şekilde koltuğu işgal etmeye devam eden birinin görev süresinin uzatılmasını onaylamasının söz konusu olamayacağını söyledi.

Hamas ile Fetih arasındaki bazı temel konularda uzlaşma eğilimi oluşmaması, özellikle de Batı Yaka’da Abbas yönetiminin siyasi tutukluları serbest bırakmaya yanaşmaması tam aksine yeni tutuklamalar gerçekleştirmesi sebebiyle 25 Temmuz’da başlaması planlanan diyalog görüşmeleri 25 Ağustos 2009 tarihine ertelenmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (29) içerik yüklenmiştir.