HaberlerİranOrtadoğu

Zahidan patlamasında 26 kişi şehid oldu, 312 kişi yaralandı

İran’ın güneyindeki Zahidan kentinin Büyük Camisinde dün akşam iki patlama meydana geldi ve sonuçta 26’ya yakın insan şehid düşerken 312 kişi de yaralandı.

İçişleri Bakanı Güvenlik Yardımcısı Ali Abdullahi, dün akşam Zahidan kentinde vuku bulan patlamalarla ilgili bilgi verirken “Bu patlamalar, dün akşam Zahidan Büyük Camisinde akşam ve yatsı namazlarından sonra gerçekleşti. Tabi içinde bulunduğumuz bu mesud veladetler yıl dönümleri münasebetiyle cami hem kalabalıktı ve hem namaz uzun sürmüştü” dedi.

Abdullahi daha sonra patlamaların gerçekleştirilme şeklinden söz ederken “ilk patlama caminin kontrol yerinin arkasında intihar eylemi şeklinde gerçekleştirildi. Bu hadise, Sipahiler Ordusu mensuplarından bir grubun şehid düşmeleri ve yaralanmalarına sebep oldu. Bu hadise yüznden olay yerine koşan halk orada kalabalık oluşturunca 2. patlama vuku buldu ve böylece 26 masum insan, Hz İmam Hüseyin-s ve sevgili kardeşi Hz. Abbas’ın veladet yıl dönümlerini kutladıkları bir gecede şehit düştüler, 312’den fazla insan da yaralandı” dedi.

Bu yetkili daha sonra bu hadiseyle ilgili ayrıntıların henüz incelenmekte olduğunu ve yeni bulguların zamanında ilan edileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.