HaberlerİranOrtadoğu

Zahidan patlamasının detayları açıklandı

Dün gece terörün kanlı elleri İran’ın Sistan Belucistan eyalet merkezi Zahidan’da ulu camii hedef aldı, saldırı detaylarını Zahidan milletvekili Şehriyari anlattı.

Dün gece Zahidan’da ulu camii hedef alan ve en az 26 vatandaşın şehit düşmesine ve 400’e yakın masum insanın yaralanmasına neden olan terör saldırısının detayları için Zahidan milletvekili Hüseyin Ali Şehriyari anlattı.

Zahidan milletvekili Hüseyin Ali Şehriyari, camiye yönelik iki intihar saldırısı gerçekleştirildiğini, ilk saldırının caminin girişinde kadın kılığında bir intihar bombacısı tarafından yapıldığını, ilk saldırıda bir kaç masum insanın şehit düştüğünü, daha sonra ilk saldırıda yaralananlara yardıma gelen halk arasına karışan ikinci intihar eylemcisinin, üzerindeki bombayı palattığını ve bu yüzden şehit ve yaralı sayısının arttığını ifade etti.

Şehriyari bu tür saldırıların Vahhabi akımı ve Rigi çetesinin kalıntıları tarafından gerçekleştirileceğini daha önce tahmin ettiğini ve bu konuda eyalet yetkililerini uyardığını, saldırı sırasında halk camide Hz. Ebulfazl –s- ve imam Hüseyin –s- veladet yıl dönümü için kutlama yaptığını, ama teröristlerin cami içine girmeyi başaramadıklarını belirtti.

Eylemlerde kullanılan zavallı intiharcıların genellikle uyuşturucuyla zehirlendiğini hatırlatan Şehriyari, bu tür eylemlerin aynı yöntemlerle gerçekleştiğni ve genellikle, uyuşturucu kullandırılarak şuurunu kaybeden eylemcinin, üzerindeki patlayıcıların uzaktan kumanda düzeneğiyle patlatıldığını belirtti.Bölgedeki Müslüman ahalinin bu iğrenç oyuna gelmediğini ve resmen duyurulan ilan ve bildirilerle bunu ispatladıklarını hatırlatan Zahidan milletvekili, İran’la başedemeyen ABD-İsrail ikilisinin bu ucuz ve iğrenç yöntemlerden medet ummasının, bu şeytan sıfatlı güçlerin artık yolun sonuna gelmiş olduklarını gösterdiğinin altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Temmuz 2024 (16) içerik yüklenmiştir.