FotoğraflarHaberlerİranOrtadoğu

Zahidan Şabaniye şehidleri – Fotoğraf Galerisi

Zahidan Şabaniye Şehidleri dün sabah Sistan-Belucistan eyaletinin Şii-Sünni halkının geniş ve coşkun katılımıyla toprağa verildiler.

Zahidan kenti terör olayı kurbanları hicri-kameri takvimle Şaban ayının, İslam Peygamberi Hz Muhammed’in-s- Sevgili torunu Hz İmam Hüseyin-s-, üvey kardeşi Hz Ebulfazl-ul Abbas-s- ve Hz İmam Hüseyin’in oğlu Hz İmam Zeyn-ül Abidin’in mesud veladetleri yıl dönümünü kapsadığından “Şabaniye bayramları” olarak anılan günler içerisinde şehit düşmeleri nedeniyle “Şabaniye Şehitleri” olarak anılıyorlar.

Şabaniye şehitlerinin toprağa veriliş merasimi dün sabah düzenlenirken, merasime katılan Şii ve Sünni bölge halkı yan yana gelerek büyük bir kalabalık oluşturarak bu acı terör hadisesine sebep olanlara karşı şiddetli kin ve neferetlerini sloganlarla haykırdılar.

Sistan-Belucistan halkının bu sloganları arasında en çok “Kahrolsun ABD Emperyalizmi”, “Kahrolsun Vahhabilik”, “Kahrolsun Münafıklar”, “Kahrolsun Siyonist İsrail” ve “Hüseyin, Hüseyin şiarımız-Hüseyin iftiharımız” haykırışları duyulıyordu.

Bölge halkı ayrıca yargı ve güvenlik yetkililerinden, bölgede Vahhabilere bağlı vatan haini eşkıyalara karşı kesin bir tavır sergilemeleri ve bu eyalette kalıcı bir huzur ve istikrar ortamı oluşturmaları talebinde bulundular.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.