HaberlerİranOrtadoğu

Zahidan saldırısının failleri yakalandı

Geçen hafta İran’ın Zahidan kentinde mezhep çatışması çıkarmayı amaçlayan bombalı eylemin faillerinden bir kısmı yakalandı.

İran’da Sünni-Şii çatışması çıkarmak amacıyla, İmam Hüseyin’in -s- doğum gününde bir camiyi bombalayarak, Şiileri Sünnilere karşı kışkırtmayı amaçlayan ABD patentli Sünni görünümlü satılmış Cündullah örgütüne bağlı faillerden bazıları yakalandı.

İran içişleri bakanı güvenlik yardımcısı Ali Abdullahi, İran’ın güney doğu şehirlerinden Zahidan’da geçen hafta meydana gelen kanlı terör eyleminin faillerinin yakalandığı açıklamasını yaparken, başka zanlıların da belirlendiğini ve kısa sürede onların da yakalanacağını belirtti.

Abdullahi, Zahidan’da 27 kişinin şehid olduğu ve 300’den fazla kişinin yaralandığı kanlı terör eylemine yardım ve yataklık eden bir grubun tespit edilerek tutuklandığını , Zahidan’da camiye karşı düzenlenen bombalı saldırıyı düzenleyen Rigi terör örgütüne bağlı ve örgüte yardım ve yataklık eden ve tutuklanan bu kişilerin Amerikan tarafından desteklendiğini ve eylemde kullandıkları teçhizat ve patlayacıların Amerika tarafından temin edildiğinin anlaşıldığını belirtti.

Yakalanan terör örgütü üyelerinin, Afganistan’ı işgal eden NATO ile irtibatta olduklarını da belirten İran içişleri bakanı yardımcısı Ali Abdullahî, ABD ve NATO’nun İran’da şii ve sünni ihtilafı yaratıp özellikle Sistan ve Belucistan eyaletinde mezheb çatışması çıkartarak, bölgeyi kan gölüne çevirmeyi planladıklarını ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.