HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: 4+1 grubun operasyon girişimi başladı

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, 4+1 grubunun operasyon girişiminin başladığını belirterek, nükleer anlaşmadan geriye kalan 4+1 grubu ülkeleri Viyana toplantısında, bankacılık, petrol alanında ve de İran’la banka işlemleri ve İran’ın petrolünü satmaya devam etmesi garantisi gibi konuların İran ile masaya yatırıldığını söyledi.

Muhammed Cevad Zarif, dün Tahran’da bir grup iktisadi çevreyle görüşmesinde, İran’ın yaklaşık 40 yıldır Amerika’nın her türlü yaptırım ve baskısıyla karşılaştığını ama buna rağmen bölgenin en güvenli ve güçlü ülkesi olduğunu belirterek, ”nükleer anlaşmanın tarafları olan ülkelerin (Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya, Çin ve AB) İran piyasasından daha güvenli ve sağlıklı bir pazarın bulunmadığını bildiklerini ve bundan dolayı da bütün ülkelerin İran’la iktisadi ve ticari alanda ilişkilerini sürdürme ve İran piyasasında olmak istediğini söyledi.

Zarif, açıklamasının devamında, ”ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından AB’nden üç ülke ile Çin ve Rusya dışişleri bakanları, ABD’nin geri çekilmesinden dolayı İran’ın uğradığı zararı telafi etme konusundaki kararlılıklarını bildirmişlerdir’ dedi.

Zarif ayrıca, İran’ın Uluslararası Adalet Divanı nezdinde İran aleyhinde uyguladığı tek taraflı ambargolardan dolayı, Amerika aleyhine şikayette bulunduğunu söyledi.

Twitter hesabından açıklamada bulunan Zarif, ‘’İran, bugün (dün) Amerika aleyhine şikayetini Uluslararası Adalet Divanına teslim etti’’ dedi.

Zarif, ‘’İran, Amerika’nın diplomasi ve hukuki taahhütlere karşı gelmesi mukabilinde kanun hakimiyetine vurgu yapmaktadır. Amerika’nın uluslararası hukuku çiğneme alışkanlığına son vermesi gerekmektedir’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.