Avrupaİran

Zarif: AB, KOEP ile ilgili taahhütlerini yerine getirmekte yavaş davrandı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, AB’nin Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) çerçevesindeki taahhütlerini yerine getirmekten sakınmadığını ama bu taahhütlerin uygulanmasında yavaş hareket ettiğini söyledi.

Rusya Elyovm kanalına mülakat veren Zarif, ‘’AB’nin taahhütleri İran petrolünün alımı, bunun gelirine ulaşmak ve bankacılık ilişkilerin devam etmesidir ve bunların tamamı Mayıs 2018 bildirisinde yer almaktadır. ‘’ dedi.

AB’nin İran’ın FATF’e katılımını istemesinin ve İran Balistik füzeleri ile ilgililerinin bir baskı unsuru olup olmadığına dair soruyu cevaplayan Zarif, ‘’Avrupalılar önce KOEP çerçevesindeki taahhütlerine bağlı kalmalılar, onlar İran’a isteklerini dayatacak konumda değiller.’’ dedi.

Zarif, ‘’Biz nükleer anlaşmaya bağlı kaldık, UAEK 13 raporunda bunu teyit etti ve herkes bunu biliyor. Nükleer anlaşmadan çıkan taraf Amerika’dır. Avrupalılar da anlaşmayı tam uygulayamadılar.” dedi.

Zarif, Avrupa ülkelerinin Tahran’a verdikleri taahhütlere bağlı kalmalarını isterken zira Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasından ve de AB’nin nükleer anlaşmayı tam olarak yerine getirmemesinden dolayı İran’ın mal olarak zarar girdiğini ve bunun karşılanması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Kapalı