HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: ABD, nükleer anlaşmanın 36. maddesini resmen çiğnemiştir

İslami İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerika’nın Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak bilinen nükleer anlaşmanın 36. maddesini resmen çiğnediğini söyledi.

Zarif, dün yaptığı açıklamada, İran İslam Cumhuriyeti’nin Amerikan başkanı Trump’ın kararını bekleyeceklerini ve kararının ilanından sonra İran’ın Ortak KOEP Komisyonuna 36. Maddesi çerçevesinde şikayette bulunabileceğini söyledi.

New York’ta bulunan Zarif, Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, ‘’KOEP’teki öngörülen süreç tüm şikayetlerin ortak komisyona yapılmasıdır ve bugüne kadar 11 defa resmen komisyona veya mektuplar vasıtası ile bayan Mogherini’ye şikayette bulunduk’’ dedi.

‘’Her şikayet sonrası ortak komisyon toplantısı Dışişleri Bakan yardımcılar düzeyinde ve iki kez de bakanlar düzeyinde toplanmıştır’’ diyen Zarif, KOEP’in 36. Maddesinin resmen işaret edilerek istenilmesinin İran’ın seçeneklerinden biri olduğunu söyledi.

36. madde çerçevesinde İran veya diğer KOEP üyesi ülkeler karşı tarafın taahhütlerini yerine getirmediği durumda komisyona başvurabilir. Komisyon 15 gün içinde konuyu inceleyebilir. Daha sonra şikayet eden taraf konunun çözülmediğini düşünüyorsa konu Dışişleri Bakanlarına devredilir, konunun burada da çözülmemesi durumunda hakeme veya BM Güvenlik Konseyine devredilmesi öngörülmektedir.

İran’ın KOEP çerçevesinde taahhütlerini yerine getirdiğini belirten Zarif, Amerika’nın KOEP’te tutulmasına dair çabalara da işaretle, Avrupa için İran’ın KOEP çerçevesinde tutulmasının önemli bir konu olarak dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Zarif, 24 ve 25 nisan tarihlerinde Amerika’da yapılacak ‘Kalıcı Barış’ konferansına katılmak üzere geçen perşembe günü New York’a gitmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.