İslami Davet

Zarif: ABD nükleer anlaşmanın tüzüğünü ihlal ediyor

28 Eylül 2017 11:50

İran Dışişler Bakanı Muhammed Cevad Zarif, New York’taki “The Asian Society” Strateji Düşünce Merkezi’nde bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

İran Dışişler Bakanı Muhammed Cevad Zarif, New York’taki “The Asian Society” Strateji Düşünce Merkezi’nde ABD’li gazeteci Charlie Rose’un sorularını yanıtladı.

Zarif, ABD Başkanı Donlad Trump’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısında öne sürdüğü tehditkar açıklamalarını eleştirerek, ABD’nin nükleer anlaşmanın tüzüğünü ihal ettiğini ifade etti.

“Neden ABD İran’ı nükleer anlaşmanın ruhunu ihlal etmekle suçluyor?” sorusu üzerine Zarif, “ABD bu anlaşmanın içeriğine bile bağlı değil. Trump, BM Genel Kurulu toplantısında öne sürdüğü sözlerle anlaşmanın 26, 28 ve 29 maddelerini ihal etti. Bu maddelerin ruhu değil metni ihlal edildi” yanıtını verdi.

Geçen hafta New York’ta düzenlenen Nükleer Anlaşma Ortak Komisyon Oturumu’nda ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson’la görüştüğünü anlatan Zarfi, bunun medeni bir şekilde gerçekleştiğini kaydetti.

Zarif sözlerine şöyle devam etti: Nükleer anlaşma gerçekleşmesine rağmen ABD şu anda anlaşmadan geri çekileceğini veya bağlı kalacağını açıklamak istiyor. Bu hükümet acilen stratejik bir karar alıp güvenilir bir ortak olduğu bir mesajı uluslararası toplumla paylaşmalı. Ayrıca bu hükümetle müzakere edecekler de ABD’lilerin önümüzdeki dört yıl içinde yükümlülüklerini yerine getirip getirmeyeceğini bir kez daha gözden geçirmeliler. Kanaatimce böyle bir mekanizma asla doğru değildir.

Trump’ın anlaşmadan geri çekilmesine karşı İran’ın vereceği yanıt konusunda Zarif, bununla ilgili gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.

Bakan Zarif, IKBY’de yapılan referanduma ilişkin, bunun stratejik bir hata olduğunu belirterek, olumsuz etkilerinin IKBY ile sınırlı kalmayacağını açıkladı.

İran-Suudi Arabistan ilişkilerine de işaret eden Zarif, şunları kaydetti: Suudi Arabistan, bölgedeki rolüne saygı duyulması gereken çok önemli bir aktördür. Geçenlerde eski Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı’na Tahran’ın bölgesel konularda Riyad’la işbirliği yapmaya hazır olduğunu aktardım fakat Suudi yetkili Arap dünyasının İran’la alakası olmadığını söyledi. Ben de bölgede yaşadığımız için bizi ilgilendirdiğini ve güvenliğini sağlama konusunda birlikte çalışmamız gerektiğini izah ettim.

Muhammed Cevad Zarif, İran’ın füze programıyla ilgili olarak, “Geçen sene silah alımı için Suudi Arabistan 67 milyar dolar ve Birleşik Arap Emirlikleri ise 14 milyar dolar harcadı. Ama İran’ın savunma bütçesi 6 milyar dolardır. İran, 80 milyon nüfusunu savunmak için füzeye ihtiyaç duyuyor. Halkımıza karşı Saddam tarafından 8 yıl saldırı düzenlendi. O dönemde herkes Saddam’ı destekledi. Saddam Hüseyin İranlılara karşı kimyasal silahlar kullandığında kimsenin umurunda bile değildi” şeklinde konuştu.

Zarif: ABD nükleer anlaşmanın tüzüğünü ihlal ediyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık