HaberlerİranOrtadoğu

Zarif: ABD ve İsrail, kimyasal silahların şom gölgesinin sürmesinden sorumludur

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkenin kuzeybatısında yer alan Serdeşt kentine Irak Baas rejiminin 1987 yılında düzenlediği kimyasal saldırının yıldönümü dolaysıyla yayınladığı bir mesajda, ABD ve İsrail gibi iki mütecaviz ve sicili bozuk iki rejimin bölgede kimyasal silahların şom gölgesinin sürmesinden sorumlu olduğunu belirtti.

28 Haziran 1987’da Irak Baas rejiminin İran’ın batısında bulunan Serdeşt sınır kentini kimyasal silahla bombalamsı sonucu en az 119 sivil şehit olurken 8 binden fazla kişi de yaralandı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bu bağlamda yayınladığı mesajında, uluslararası camiadan kimyasal silahın geniş şekilde kullanılma barbarlığına karşı kendi sorumluluğunu yerine getirmesini istedi.

Zarif, bölgenin sultacı güçleri tarafından geçmişteki hataların yeniden tekrarlanması ve IŞİD gibi terör örgütlerinin kimyasal silahlar ve zehirli materyallerle donatıldığını ve Irak ve Suriye’de bu silahların kullanılmasına tanıklık ettiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı, kimyasal silahların en büyük kurbanı olarak İran İslam Cumhuriyeti’nin kimyasal silah dahil her türlü kitle imha silahlarının kullanılmasını kınadığını bir kez daha deklare etti.

Zarif ayrıca, İran’ın Kimyasal Silahların Kullanılmasının Yasaklanması Örgütü’ün aktif üyesi olarak örgütün diğer üyeleriyle birlikte ABD’den bu bağlamdaki kendi konvansiyonel yükümlülüklerini yerine getirmesini istediğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı, ABD ve Siyonist rejimin Ortadoğu’nun kitle imha silahlarından arındırılmasına engel olduğunu da sözlerine ekleyerek, bölge ve dünyanın en büyük güvenlik tehdidi olarak Siyonist rejimin nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlarının yok edilmesine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2022 (30) içerik yüklenmiştir.